Kirjanik Paul-Eerik Rummo sai Soomes elutööpreemia

Paul-Eerik Rummo
Paul-Eerik Rummo Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

E. W. Ponkala Fond Soomes austab kirjanik Paul-Eerik Rummot elutööpreemiaga. Pidulik tseremoonia toimus neljapäeval, 10. oktoobril Helsingi Eesti Majas. Preemia on rahaline.

Paul-Eerik Rummo on Eesti tähelepanuväärsemaid lüürikuid, kes 1960. aastatel seisis väljendusvabaduse eest ning keda seejärer tsenseeriti. Nii võis tema luulekogu "Saatja aadress" lugeda vaid paberkoopiatelt, ent sellest sai nõukogude ajal levinud teos.

Ponkala fondi juhatuse esimehe Juhani Salokandle sõnul oli Rummo laureaadiks valiku puhul olulise tähtsusega fakt ka see, et Eesti tähistab just nüüd riigikeele juubeliaastat. On ju Rummo kirjanikutöö kõrval osalenud iseseisvuse taastanud Eesti poliitikas, kandnud ministriportfelli ning pälvinud arvamusliidri tiitli.

Tänapäeval on Paul-Eerik Rummo elav klassik, kelle luuletused on jäänud loetult või viisistatult eestlaste kirjanduslikku teadvusse. Ta on kirjutanud ka näidendeid, filmistsenaariume ja tõlkinud paljudest keeltest. Rummo on ka teenekas Soome silla ehitaja ning soome kirjanduse eestkõneleja. Ta on  avaldanud Tuomas Anhava mahuka luulevalimiku eestinduse.     

E. W. Ponkala Fond on 1924. aastal asutatud erafond, mis toetab soome-ugri kunsti ja kultuurisuhteid ning sugulaskeelte arengut. Fondi elutööpreemia varasemad saajad on näiteks Ellen Niit ja Piret Saluri. Fondi teise, alustava humanitaaripreemia on pälvinud näiteks Jan Kaus.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: