X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kinomajja plaanitakse 2023. aastaks rajada filmihariduskeskus

Tallinnas Uuel tänaval asuv kinomaja.
Tallinnas Uuel tänaval asuv kinomaja. Autor/allikas: Google Maps

Eesti kinoliit ja Eesti filmi instituut on võtnud eesmärgiks muuta Tallinna vanalinnas paiknev Kinomaja uudseks kultuuri ja hariduse ristteeks, kus traditsioonid ja filmipärand kohtuvad pealekasvava põlvkonna harimisega.

"Eesti Filmikeskus on kultuuri- ja hariduspoliitiliselt elutähtis algatus, mis teenib Eesti kaasaegse filmiloomingu ja rikkaliku filmipärandi igakülgset tutvustamist ning väärtfilmialase teadlikkuse tõstmist," ütles Eesti filmi instituudi juhataja Edith Sepp ja lisa, et kui menukamad täispikad mängu- ja animafilmid toovad vaataja küll saali, siis kahjuks suurem osa eri liiki filmitoodangust jääb kino- ja telelevist kõrvale ning autoritel napib võimalusi oma loomingu tutvustamiseks, eriti veel kinolinal. "Probleem tekibki hetkel, mil filmi aktiivne linastamisaeg kinos saab läbi, siis eesti filmid kaovad. Animafilmid kaovad aeg-ajalt isegi enne, kui jõuavad kinos linastuda. Dokumentaalfilmid tiirlevad suurtel festivalidel, aga kodumaal ja suurel ekraanil näeb neid võrdlemisi harva."

"2023. aasta sügisel avatavasse keskusesse tuleb kaks eri suurusega kinosaali, milles saab filme vaadata kaasaegse tehnika võimalustega, filmihariduskeskus ja laste filmistuudio. Samuti jätkab majas tööd filmiinstituut, tegutsevad kohvik ja filmipood ning publikule avatakse juurdepääs seni suletud sisehoovile," selgitas kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas.

"Kuigi filmiharidus on riiklikku õppekavasse sisse kirjutatud, puudub selle ellu viimiseks ja lõimimiseks teiste õppeainetega süstemaatiline metoodika. Tõsi, filmikultuuri on võimalik üldhariduskoolide õppekavadest valikkursusena leida, ent täna pakuvad sedagi vaid vähesed koolid," ütles EFI filmikirjaoskuse projektijuht ja lisas, et kui üks põhjus on õpetajate nappus, siis teise probleemina kerkib esile suurem vajadus kasutada kaasaegseid digitaalseid ja interaktiivseid õppematerjale, mis arvestaksid audiovisuaalsete meediumite kasvava osatähtsuse ning nõuetega igapäevaelus. "Filmihariduse vähene kättesaadavus toob kaasa madalama huvi väärtfilmide ning filmiklassika vastu, mis kahetsusväärsel kombel peegeldub ka tänastes kinokülastustes."

Tallinnas Uuel tänaval asuv Kinomaja on olnud 1980. aastatel algusest Eesti filmitegijate ja kinosõprade kohtumispaik. Paraku vajab hoone kaasaegsete võimaluste ja inimeste ootuste täiemahuliseks täitmiseks nutikat ja läbimõeldud renoveerimisplaani. Eesti Filmikeskuse loomise ettevalmistused algasid 2017. aastal ning kaks aastat hiljem valmis KOKO Arhitektidel keskuse eskiisprojekt. EKL ja EFI tegid riigikogu kultuurikomisjonile ettepaneku rahastada loodavat Eesti Filmikeskust kultuurkapitali vahenditest. Projekti maksumus koos tehnika ja sisustusega on suurusjärgus kolm miljonit eurot.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: