X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Edith Sepp: loodav filmihariduskeskus ei hakka Artisega konkureerima

Kinoliit ja Eesti filmi instituut plaanivad 2023. aastaks rajada Tallinnas Uuel tänaval asuvasse Kinomajja filmihariduskeskuse, kuhu tuleb kaks eri suurusega kinosaali ning lastele mõeldud filmistuudio. Projekti maksumus koos tehnika ja sisustusega on umbes kolm miljonit eurot.

Aastate jooksul on Kinomaja korduvalt oma identiteeti otsinud, vahendas "Aktuaalne kaamera". 2012. aastal avati seal kohvikklubi Sinilind, mis sulges uksed 2018. aastal. Viimasel ajal on majast läbi käinud mitmed rentnikud, hetkel tegutseb seal taas kontsertklubi. Maja teisel ja kolmandal korrusel on vastavalt Kinoliidu ja Eesti Filmi Instituudi kontorid, vahelduva eduga on korraldatud saalis ka retrospektiivlinastusi ja lasteseansse. Filmikeskusega soovitakse aga piltikult öeldes tuua inimesed majja tagasi.

Kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas sõnas, et loodav kinokeskus oleks ikkagi igapäevaselt toimiv kino. "Ilmselt ta oleks nädala ja päevade lõikes jagatud nii, et hommikud-lõunad lastele ja noortele, õhtused paremad ajad Eesti dokumentaalfilmile ja animafilmile," sõnas ta ja selgitas, et kuna nende maja on muinsuskaitse all, siis sinna kahte saali teha ei saa. "Meie vahvad arhitektid Kokos pakkusid välja, et teeks ühest saalist kaks saali ehk siis üks oleks kuskil 65-kohaline ja teine 20-25 kohaline, mis annaks meile natukene mängumaad."

Lisaks kinosaalile on majja planeeritud ka lastestuudiod, kus lapsed ja noored saaksid juba varajases eas proovida animafilmide tegemist. Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepa sõnul ei hakkaks värske kinokeskus konkureerima 2011. aastal Tallinnas avatud Artise kinoga, sest fookus on asutustel ikkagi erinev. "See kinokeskus või kinoteek oleks ainult hariduslikel eesmärkidel, et tuua noort vaatajat tagasi kinno ja seletada talle lahti Eesti oma filmid," tõdes ta ja tõi välja, et uue filmihariduskeskusega tekiks Eesti autoritetele üks koht, kus nad saavad näidata ainult Eesti filme.

Kuigi hetkel on käimas alles rahastusprotsess, siis renoveerimise ja uuendamisega soovitakse Kinomajas alustada nii pea kui võimalik. "Meie äriplaani eelduseks on see, et maja renoveeritakse riigi vahenditest, kuid edaspidi läheb kergemaks, sest meil oleksid jätkuvalt oma renditulud, millest me saaksid seda keskust üleval pidada," ütles Vaas ja lisas, et nad ei ootagi, et riik hakkaks sinna lõputult iga-aastaselt investeerima.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: