Noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapeo üldjuhiks valiti Juhan Uppin

XIII noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapeo üldjuhiks valiti konkursi tulemusel tuntud muusik ja pedagoog Juhan Uppin.

"Soov või eesmärk, kuhu see valdkond võiks rohkem jõuda, on see, et noored naudiksid muusika tegemist, ja mitte lihtsalt ei õpiks seda, vaid et õpetajad oskaksid leida inimeses üles selle sädeme," rääkis Uppin "Aktuaalsele kaamerale".

"Kui seda teha rõõmuga, sära silmades, on see samavõrd naudingut pakkuv kui mistahes muusika- või kunstivorm," lisas ta.

Rahvamuusikapeo üldjuhi ja ideekavandite konkursi hindamiskomisjoni esimehe Jaanus Põlderi sõnul on rahvamuusikapeost saanud harrastusmuusikutele oluline liikumapanev jõud.

"Laulu- ja tantsupidudel omaette kontsertidega osalemine on aasta-aastalt suurendanud rahvamuusika üldist nähtavust ning nii huvi kui ka võimalusi rahvamuusikaga tegelemiseks," ütles Põlder.

"Üldjuhiks valitud Juhan Uppinil on unikaalsed kogemused eduka muusiku, pedagoogi ning samuti varasemate rahvamuusikapidude juhina," selgitas ta ja mainis, et komisjonile avaldas muljet Uppini sügavalt läbi tunnetatud vaade pärimusmuusikale laiemalt, millest lähtuvad keskse väärtusena nii rahvamuusikapeol kõlav repertuaar kui ka moodustatud pilliliigid. 

Juhan Uppin on Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia pärimusmuusika eriala juhendaja ning Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli lõõtspilliõpetaja. Ta on olnud rahvamuusikapidude üldjuht 2014., 2017. ja 2019. aasta laulu- ja tantsupidudel. 2018. aastal pälvis Juhan Uppin esimese Vabariigi Pillimehe aunimetuse, mille andis üle president Kersti Kaljulaid.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapeo üldjuhi ja ideekavandite konkurss toimus selle aasta septembris ja oktoobris. Konkursile laekunud töid hindas komisjon koosseisus Jaanus Põlder, Andi Einaste, Vaike Rajaste, Tarmo Kivisilla, Tuule Kann, Kalev Järvela ja Mari-Liis Öpik.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo rahvamuusikapidu toimub 2022. aasta juuli alguses Tallinnas. 

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: