DocPointil esilinastub tänavu kuus uut Eesti dokumentaalfilmi

"Üht kaotust igavesti kandsin" Autor/allikas: Kaader filmist

2. veebruaril algaval filmifestivalil DocPoint Tallinn esilinastub kokku kuus Eesti dokumentaalfilmi, festivali avafilmiks on Raimo Jõeranna ajakajaline dokfilm "Sea aasta".

Festivali avafilm on režissöör Raimo Jõeranna "Sea aasta", mis annab suurepärase võimaluse teha hullumeelse 2020. aasta järel paus ja heita avaram pilk sellele eelnenud murrangulisele 2019. aastale, mis tõi eredalt esile Eesti lõhenemise nii poliitilises kui ka põlvkondlikus plaanis. Pooli valimata ja liigsete selgitusteta jutustavad režissöör Raimo Jõerand ja operaator Rein Kotov mõtlemapaneva loo ühe rahva ja riigi jõudmisest tööstusajastu loojanguni, saatjaks helilooja Ardo Ran Varrese muusika.  

"Sea aasta" Autor/allikas: Kaader filmist

Pärast maailmaesilinastust mainekal Toronto HotDocsi festivalil ja publikuauhinna võitmist Bogota filmifestivalil jõuab Eesti, Kolumbia ja Rootsi koostöös valminud film "Üht kaotust igavesti kandsin" ekraanile ka Eestis. Film kõneleb eesti perekonnast, kelle elu pööratakse pea peale pärast seda, kui nende poeg jääb Kolumbia pealinnas Bogotas teadmata kadunuks ning tema õde sõidab kohapeale, et oma narkosõltuvuses vaevlevat venda üles otsida. Filmi režissöör on juba kaheksa aastat Eestis elav Kolumbia päritolu Carlos E. Lesmes.

Maria Aua debüütfilm "Rauaniit" on Eesti poeetilise autoridokumentalistika traditsioone järgiv näide. Aua põimib meisterlikult Eesti Kunstiakadeemia uue hoone ehitamise tehnitsistliku ilu ajaloolise sukavabriku kihistustega. Koos "Rauaniidiga" esilinastub ka Ivar Murdi lühidokumentaal "Küte", mis annab uue vaatenurga Ida-Virumaa tööstusmaastikele. Filme seob omavahel helilooja Aivar Tõnso tugev originaallooming. 

"Rauaniit" Autor/allikas: Kaader filmist

Uue filmiga rõõmustab publikut Joosep Matjus, kellel on valminud portreefilm kirjanik Mehis Heinsaarest. Film "Pingeväljade aednik" ühendab endas Joosep Matjuse kauni operaatoritöö, Mehis Heinsaare kirjanduslikult pulbitseva kuid tavapilgule salapärase maailmaga.

Kaastootmisfilmidest esilinastub Taani, Rootsi ja Eesti koostöös valminud vaimukas "Teel taevasse", mille režissöör on Carl Olsson. Tegu on musta huumori võtmes looga matusebüroo igapäevatööst ning paratamatutest jaburustest ja paradoksidest, mida selle vajaliku kuid süngeks peetud töö juures esineb. 

"Teel taevasse" Autor/allikas: Kaader filmist

Festivalil esilinastub ka Ukraina ja Eesti koostöös valminud "Sõda ja puuhobune", mille keskmes on Anatoli Ljutjuk, Tallinna vanalinnas Laboratooriumi tänaval asuva Ukraina kultuurikeskuse rajaja. Mees, kes on andnud mungavande teha iga päev kasvõi väike heategu, ei suuda Ukrainas lahvatanud sõja ees ükskõikseks jääda ning asub missioonile, et aidata rindejoonele ette jäänud inimesi ning koostada seal juhtunust raamat. 

"Sõda ja puuhobune" Autor/allikas: kaader filmist

DocPointil esilinastub ka Soomes elava eestlasest režissööri Tiina Madissoni tundlik filmilugu väikesest Nepaali külast, kus on tänaseni tavaks varateismelised neiud abielulepingusse sõlmida. Lapspruutide komme on küll ametlikult seadusega keelatud, aga traditsioonilise perekonna norme on raske murda. Filmi "Nepaali mõrsja" heli on salvestanud meie legendaarne helimees Mart-Kessel Otsa. 

Kogu DocPoint Tallinna programm tehakse avalikuks järgmisel nädalal.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: