Soomes avati Ilon Wiklandi tööde näitus

Soomes Tamperes asuvas Muumimuuseumis on avatud Ilon Wiklandi illustratsioonide näitus. Esil on 67 tööd, mis on saadud laenuks Haapsalust Iloni Imedemaalt.

Kui Tampere Muumimuuseum poolteist nädalat tagasi pärast koroonast tingitud pikka pausi avati, ootas esimesi külalisi lisaks püsinäitusele ka Ilon Wiklandi looming. Soome publiku jaoks on tegemist samaaegselt nii tundmatu kui ka tuntud kunstnikuga.

"Võib-olla tema nime kõik ei tea, aga tema illustratsioone teatakse küll. Mitu põlvkonda Soome lapsi on üles kasvanud Astrid Lindgreni raamatutega ning Wikland illustreeris neist ju paljud," rääkis kuraator Riikka Kuittinen "Aktuaalsele kaamerale".

Tamperes esitletavad tööd on pärit Haapsalus asuva Iloni Imedemaa kogudest. Kuna Kuittinenil polnud piirangute tõttu võimalik isiklikult Eestisse sõita, sai valik tehtud digitaalselt.

"Minu mõte oli esitleda Wiklandi loomingut võimalikult laialdaselt. Esil on teoseid 1950. aastatest 1990ndateni," sõnas Kuittinen.

Tavasoomlane ei oska Ilon Wiklandi Eestiga seostada, kuid kuraatori vilunud silm näeb kogu tema loomingus lapsepõlve maastikke. Wiklandi käekiri pole Kuittineni hinnangul aastakümnetega väga palju muutunud, kuid see kõneleb vaid kunstniku varaküpsusest.

"Tal on algusest peale selge visioon ning omapärane stiil. Eks see ole ajas pisut muutunud, nagu kunstnike elutöö ikka, kuid Ilon Wikland oli kohe alguses
väga valmis illustratsioonikunstnik," tõdes ta.

Vastutasuks Wiklandi tööde laenuks saamise eest jõuab Tamperest Haapsallu Iloni Imedemaale 2022. aasta kevadel aga mereteemaline muuminäitus.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: