Madalmaade näitused Kadriorus ja Nigulistes jäävad avatuks nädala lõpuni
Käes on viimane nädal, kui Kadrioru kunstimuuseumis ja Niguliste muuseumis näeb näitusi "Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu" ja "Meeletu Dymphna järele". Mõlemas muuseumis leiavad viimasel nädalal aset ka eriekskursioonid ja publikusündmused.
Laupäeval, 27. novembril toimuvad rikkaliku programmiga publikupäevad nii Kadrioru kunstimuuseumis kui ka Niguliste muuseumis.
Publiku seas oodatult menukaks osutunud näitust "Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu" Kadrioru kunstimuuseumis on külastanud üle 32 000 inimese. Teiste seas eksponeeritakse näitusel Euroopa kunsti suurmeistrite Peter Paul Rubensi, Hans Memlingi ja Anthony van Dycki loomingut. Tegu on seni kõige suurejoonelisema Madalmaade kunsti näitusega Eestis, mis heidab eri alateemade kaudu valgust nii tolle aja kunstile kui ka ühiskonnale.
Kadrioru kunstimuuseumi programm:
Kell 12–16 töötuba "Ära narri päkapikku". Narri ja/või päkapiku meisterdamine.
Kell 12 ja kell 15 mänguline lastetuur eesti keeles "Valitsejast narrini".
Kell 13 mänguline lastetuur vene keeles "Valitsejast narrini".
Kell 14 ja kell 16 ekskursioon näitusel eesti keeles.
Kell 14 ja kell 16 ekskursioon näitusel vene keeles.
Kell 17 ekskursioon näitusel inglise keeles kunstiajaloolase Niels Schalleyga (The Phoebus Foundation).
Kell 18 pidulik kontsert "Memlingist Rubensini", esineb ansambel Hortus Musicus, kunstiline juht on Andres Mustonen.
Kadrioru kunstimuuseum on näituse viimasel lahtioleku nädalal (23.11–28.11) avatud iga päev kuni kella 20ni.
Niguliste muuseumis eksponeeritakse viimast nädalat näitust, mis toob vaatajate ette erilise väljapaneku ja räägib Iiri printsessi Dymphna kurvast eluloost, avades 500-aastase teose äsja lõppenud konserveerimistööde tulemused ja uued avastused.
Näituse keskmes on hiliskeskaegne kaheksast maalitahvlist koosnev altariretaabel, mis kujutab Iiri printsessi, neitsist märterpühaku Dymphna elu ja kannatuslugu. Erilise pildiprogrammi ja põneva ajalooga teose maalis 16. sajandi alguses Goossen Van der Weyden. Näitus pöörab tähelepanu ka laiematele, ühiskondlikult olulistele küsimustele vaimsest tervisest ja naiste õigustest.
Kolmapäeval, neljapäeval ja reedel, 24., 25. ja 26. novembril kell 16 toimuvad pooletunnised eestikeelsed lühiekskursioonid näitusel "Meeletu Dymphna järele".
27. novembril kell 15 peab Niguliste muuseumis loengu Anu Rae, kes kirjeldab vaimsete häirete ajalugu. Loengus räägitakse hiliskeskaja ja varauusaja vaimuhaiguste käsitlustest, samuti vaadeldakse, kuidas on muutunud suhtumine vaimse tervise probleemidesse.
Niguliste muuseumis programm laupäeval, 27. novembril:
Kell 13 ekskursioon inglise keeles (kunstiajaloolane Niels Schalley, The Phoebus Foundation) märterpühak Dymphna loost ning Geeli linna tähendusest vaimuhaiguste ravis ja ajaloos.
Kell 14 ekskursioon inglise keeles (Sven Van Dorst, The Phoebus Foundationi konserveerimisstuudio juht) Püha Dymphna altariretaablist ning teose konserveerimisest.
Kell 15 loeng "Vaimuhaiguste ajaloost Euroopas" (Anu Rae, Tartu Ülikooli ajaloodoktorant ja Tartu Ülikooli muuseumi kuraator).
Kell 16 orelipooltund.
Kell 13‒15 on lastele avatud inglite teemaline töötuba.
Näituse lõpunädala sündmustel saab osaleda vastava muuseumi piletiga.
Toimetaja: Lisete Tagen