Raadioteater tähistab Smuuli 100. sünnipäeva kuuldemängu ja järjejut​uga

18. veebruaril on kirjanik Juhan Smuuli (1922 - 1971) 100. sünniaastapäev. Raadioteater toob sel puhul kuulajateni uhiuue kuuldemängu "Hea meremeeste Hoidja" ja järjejutu "Meremees Murka".

Juhan Smuuli teoste ainetel valminud kuuldemängu "Hea meremeeste Hoidja" idee sai alguse Damir Salimzjanovi mononäidendist "Kapten Mihkel", mida teatris R. A. A. A. M esitas näitleja Argo Aadli. Nüüd debüteerib Argo Aadli Raadioteatris lavastajana ja kutsus vana kapteni rolli Vanemuise teatri näitleja Aivar Tommingase. Helirežissöör on Külli Tüli.

Juhan Smuulile omaselt saavad tekstis kokku traagika ja huumor, elujaatus aga on ikka tugevam. Näidend põhineb Juhan Smuuli monoloogidel "Tuulevaikuse lugu", "Mare Tüürimees ja tema abikaasa Konstantin", "Hea meremeeste Hoidja".

Kuuldemäng esietendub laupäeval, 19. veebruaril kell 19.05 Vikerraadios, 20. veebruaril kell 7 Raadio 2s ja kell 15.05 Klassikaraadios.

Smuuli sünnipäevanädalal on Vikerraadio kavas ka uhiuus järjejutt "Meremees Murka", meeleolukas pajatus suvest 1955, mil kirjanik sõitis koos Tallinna turult ostetud koeraga heeringapüügilaeval Atlandi ookeanile. Laevakoer Murka seiklusi pajatab kuulajale Kuressaare Teatri näitleja Aarne Mägi. Järjejutt kõlab Vikerraadio eetris 14. kuni 18. veebruaril kell 11.30 ja 22.30, kõik osad on kuulatavad Raadioteatri lehel Jupiteris.

Klassikaraadios jutujärjes kuuleb sel nädalal aga Juhan Smuuli enda häält heliarhiivist. Aastast 1967 pärinevad kolm Mihkli monoloogi ja "Kuidas sündis laul hallipüksi hiidlasest", Smuuli meenutus "Paar kildu sõjapäevilt" on helisalvestatud 1963. aastal.

Klassikaraadio Luuleruumis kõlavad 23. veebruaril Juhan Smuuli luuletusi näitlejate esituses läbi aastakümnete.  

Raadioteatri kuuldemängud, järjejutud ja teised helisalvestised on kuulatavad kodulehel https://jupiter.err.ee/raadioteater

Vaata ka videot kuuldemängu salvestuselt:

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: