Möödunud aastal külastati Eesti raamatukogusid ligi seitse miljonit korda

Raamatukogu
Raamatukogu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Rahvusraamatukogu koostatud raamatukogude külastuse ja laenutuste statistika põhjal külastati 2022. aastal Eesti raamatukogusid ligi 7 miljonit korda ning laenutuste arv ületas 12 miljoni piiri.

"Raamatukogude külastused ja laenutused küündivad Eestis jätkuvalt miljonitesse ning 2022. aastal registreeriti neid kokku 6,9 miljonit ning kõikide raamatukogude laenutuste arv ületas 12 miljoni piiri," tutvustas esialgseid tulemusi Eesti rahvusraamatukogu üleriigiliste raamatukoguteenuste arenduskeskuse statistikateenuse juht Riin Olonen.

Eelneva 10 aasta koondstatistika põhjal tehakse aastas keskeltläbi 12 miljonit laenutust. Raamatukogude külastuste arv on jäänud vahemikku 7–9 miljonit. 

Kõige populaarsemad on rahvaraamatukogud

Rahvusraamatukogule esitatud 2022. aasta andmete põhjal leidsid inimesed möödunud aastal kõige sagedamini tee rahvaraamatukogudesse, mis kogusid 4,8 miljonit külastust. Külastajad tegid rahvaraamatukogudes aasta jooksul 9,5 miljonit laenutust.  

Rahvaraamatukogude järel asuvad külastatavuse sageduse poolest kooliraamatukogud, mida mullu külastati 1,4 miljonit ja kust laenutati 1,8 miljonit korda. Laenutuste arv kooliraamatukogudes on suuremgi, kuna statistikasse ei ole arvestatud õpikute laenutusi. 

Eriala- ja teadusraamatukogusid külastati 780 000 korral ning neis tehti kokku üle 760 000 laenutuse. Kuigi füüsiliste hoonete külastuste arv on võrreldes teiste raamatukogudega väiksem, siis elektrooniliste väljaannete kasutuskorrad küündivad 54 miljonini.

Lisaks on registreeritud 2022. aastal 5,5 miljonit virtuaalset raamatukogu (st raamatukogu veebilehe) külastust.   

2022. aasta kohta esitasid andmed 507 rahvaraamatukogu, 348 kooliraamatukogu ning 40 eriala- ja teadusraamatukogu. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: