Roman Tavasti stipendiumi pälvis ehtekunstnik Katrin Veegen

Katrin Veegen
Katrin Veegen Autor/allikas: Berta Jänes

Roman Tavasti nimelise stipendiumi teemal "Eesti rahvusliku ehte taastulemine" pälvis ehtekunstnik Katrin Veegen. Meisterliku töö eest said äramärkimise veel Raili Vinn, Indrek Ikkonen, Kristiina Laurits, Ülle Kõuts ja Anu Paal.

Tänavune Roman Tavasti stipendiumi laureaat valiti ERM-i ehtekunstinäitusele "Mets vastab, allikas kõnetab" esitatud tööde hulgast. "Oodatud oli nii päris uus, selleks näituseks valmiv looming, kui ka varasemalt, viimase viie aasta jooksul valminud pärandile ja looduskeskkonnale pühendatud teosed," selgitas näituse kuraator ja Roman Tavasti stipendiumi žüriiliige Kärt Summatavet. 

Roman Tavasti 20. stipendiumi pälvis ehtekunstnik Katrin Veegen ehtekomplektiga "Õnne säng", mis valmis spetsiaalselt näituse tarbeks. Komplekti kuuluvad hoburaudsõlest inspireeritud pross ja kõrvarõngad. Ehtekomplekt on valmistatud puhtast kullast, hõbedast ja tsirkoonidest. 

Komplektis "Õnne säng" idanevad Veegeni mõtted heaolust ja privileegist, mida muld läbi sõbraliku dialoogi võimaldab. "Viimaste aastate jooksul olen hakanud tajuma läbi oma paljaste taldade ja eksperimentide sügavamat sidet mulla ja maaga. Olen tutvunud mikroorganismidega, kes mõjutavad pinnase fertiilsust ja juurelnud keskkonna säilimise ehk elu võimalikkuse üle väga lihtsal tasandil. Tasandil, mis tasakaalustab, hoolitseb meie hinge ja vaimu eest, pakub silmailu ja rõõmu, toites meid samas kõige argisemal moel, millest on vaikselt saamas uus luksus," kirjeldas oma konkursitööd Veegen. 

Katrin Veegen "Õnne säng" Autor/allikas: Pressimaterjal

"Katrin Veegeni kõrgetasemel teostuse ja arhailise ehte uuendusliku tunnetuse interpretatsioon on suurepärane näide, kuidas võivad muinasaegne elutunnetus ja väärtussüsteem taas eluliselt oluliseks muutuda. Lisaks Veegeni töö sügavale sisule on tegu väga heal tasemel autoriloomingu ja teostusega," võttis Summatavet kokku žürii üksmeelse otsuse.

Lisaks võitjale märgiti konkursil ära viie kunstniku looming, kes pälvisid Tavasti auhinna: Raili Vinn, Indrek Ikkonen, Kristiina Laurits, Ülle Kõutsi ja Anu Paal.

Roman Tavasti stipendiumi eesmärk on Eesti ehte- ja metallikunsti ning kullassepavaldkonna arengu toetamine. Roman Tavasti nimelist stipendiumi on välja antud 1998. aastast ning mida annab välja Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde loodud Roman Tavasti allfond. Parimat autasustatakse 1000-eurose stipendiumi ja 500-eurose Tavasti kullassepa tööriistade ja väärismetallide poe kinkekaardiga.

Roman Tavasti tegevjuhi ja fondi esimehe Eivor Maiväli sõnul muutub järgmistel aastatel stipendiumikonkursi protseduur ja rahalise stipendiumi suurus. "Kujundame sellest projektikonkursi, kuhu valdkonna inimesed saavad kandideerida erinevate kullassepameisterlikkust arendavate ja toetavate projektidega. Näiteks õppeprojektid, töökoja arendamise projektid, oma loomingu tutvustamisega seotud projektid jm. Edasistelt stipendiaatidelt ootame projekti elluviimisel saadud kogemuste ja uute teadmiste jagamist stipendiumikogu ning Eesti kullassepa ja ehtekunsti kogukonnaga," selgitas Maiväli. 

Stipendium antakse laureaadile üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi pidulikul tänuüritusel Mustpeade majas 10. detsembril.

Konkursi parimaid töid saab näha ERM-is ehtekunstinäitusel "Mets vastab, allikas kõnetab", mis on avatud kuni 31. märtsini 2024.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: