Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurgildi hoones õpitakse, kuidas hoida klaasesemeid

Komplekt Johannes Lorupi klaase palmide ja püramiididega
Komplekt Johannes Lorupi klaase palmide ja püramiididega Autor/allikas: Eesti Ajaloomuuseum

Laupäeval, 6. detsembril algusega kell 13.00 toimub Suurgildi hoones õpituba sarjast „Asja armastajad“.

Seekord tutvustatakse Eesti Ajaloomuuseumi kogus leiduvaid klaasesemeid, räägitakse klaasitööstuste ajaloost Eestis ning nende õrnade esemete säilitamisest kodustes tingimustes.

Õpituba viivad läbi Anne Ruussar (Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraator) ja klaasikunstnik Maie-Anne Raun.

Õpitoas esimese pooles annab Anne Ruussaar ülevaate Eestis tegutsenud klaasitööstustest läbi ajaloo, keskendudes siiski 20. sajandile, sest sellest ajast pärinevaid esemeid on muuseumi kodudes kõige rohkem. Õpitoa märksõnadeks on siinsed suuremad klaasivabrikud - Meleski, Eidapere ja legendaarne Johannes Lorupi ettevõte Tallinnas, millest hiljem sai Tarbeklaas. Klaasi on Eestis valmistatud 17. sajandist alates, läbi aegade on Eestis tegutsenud vähemalt 54 suuremat või väiksemat klaasitööstust, mis erinevatel perioodidel on tootnud nii lihtsaid rohekast klaasist pudeleid kui lihvitud peegleid ja peeneid kristallesemeid. Lähemalt teeb Anne Ruussaar juttu ka sellest, kas ja kuidas on võimalik klaasesemeid määrata – ära tunda, kas tegu on Eestis toodetud asjaga.

Klaasivalmistamise kunstilist ja tehnilist külge tutvustab emeriitprofessor Maie-Ann Raun, kes jagab ka praktilisi näpunäiteid, kuidas klaasesemeid kodustes tingimustes puhastada ja säilitada. Ühtlasi anname esmaseid näpunäiteid, kuidas vältida kodustes tingimustes ohte sellele õrnale materjalile.

Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva klaaseseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Osalemiseks saab registreeruda SIIN. 

Järgmine õpituba toimub 24. jaanuaril 2015 ja teema on „Reisikohvrist Taskani. Nahkehistöö näiteid muuseumi kogus ja nahast esemete hoidmine kodustes tingimustes“.  

Vaata kogu sarja infot SIIT!

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Eesti Ajaloomuuseum

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: