Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ameerika kultusfilmide festival Freedom Fries jõuab taas kinno Sõprus

"Reservoir Dogs" Autor/allikas: outnow.ch

25. veebruarist kuni 2. märtsini on kinos Sõprus taaskord Ameerika kultusfilmide festival Freedom Fries, mis toob ekraanile väga eriilmelised ja kohati ootamatud filmid Ameerika kinokunstist.

25. veebruaril linastub David Lynchi 1986. aasta film "Blue Velvet", mis seob endas psühholoogilise thrilleri film noir'iga. Jeffrey Beaumont (Kyle MacLachlan) jätab ülikooli pooleli ja naaseb kodulinna, kui kuuleb, et tema isa on tabanud südame atakk. Seal leiab noormees muru seest kellegi äralõigatud kõrva. Vaatamata sellele, et uurija Williams (George Dickerson) soovitab tal asjasse mitte oma nina toppida, asub Jeffrey siiski asja uurima.

26. veebruaril näidatakse 1969. aasta John Schlesingeri filmi "Midnight Cowboy", milles teeb kultusliku rolli Dustin Hoffmann. Joe Buck (Voight) lahkub Texase väikelinnast nõudepesija töökohalt, et suunduda suurlinna New Yorki ning hakata seal elatist teenima gigolona. Lootusrikas ja heatahtlik mees tutvub New Yorki tänavatel petturi Enrico 'Ratso' Ricoga (Hoffman), kes on vigane ja vaevleb süveneva tiisikuse käes. Ometi saavad kahest sõbrad ja koos asuvad nad Joe' gigoloametit ajama. Rico olukord aga halveneb kiiresti ning mehed satuvad raskete valikute ette.

27. veebruaril jõuab ekraanile totaalne kultusklassik - see on Tommy Wiseau 2003. aasta film "The Room", mida peetakse mitmel pool maailma halvimaks filmiks, kuid mis kuulub sellele vaatamata suure hulga inimeste lemmikute hulka. "The Room" on musta huumoriga vürtsitatud romantiline draama, mis räägib loo edukast ja pühendunud pankurist Johnnyst (Wiseau) ning tema armastavast tulevasest abikaasast Lisast (Juliette Danielle). Ehkki heal järjel ning sarmikas Johnny on kõik, mida naine ihaldada võiks, on Lisal romantiline huvi ta mehe sõbra Marki vastu, millele lisaks naine veel Johnny kohta valesid levitama hakkab.

28. veebruaril saab kinolinalt vaadata Quentin Tarantino esimest mängufilmi 1992. aastast "Reservoir Dogs". Juveeliröövi jaoks palgatakse kuus spetsialisti. Kuid töö ebaõnnestub - nähtavasti neid reedeti. Kaks surevad kuriteopaigal, hr. Oranž (Tim Roth) saab raskelt haavata. Ellujäänud põgenevad ühte tühjalt seisvasse lattu, kus hakkavad arutama toimunu üle ja üritavad süüdlast selgitada. See jääb tulemusteta, kuid üha rohkem süvenevad nendevahelised kahtlused...

29. veebruaril näeb ikoonilist ja monumentaalset kuue aasta jooksul valminud Godfrey Reggio 1982. aasta filmi "Koyaanisqatsi". Reggio ja operaator Ron Fricke viivad vaataja meditatiivsele teekonnale läbi pildi ja heli, mõtisklema loodusliku ja tehiskeskkonna valupunktide üle. Glassi muusika taustal, ilma igasuguse verbaalse jutustuse või dialoogita, libisevad vaataja silme eest läbi suurepäraselt komponeeritud kaadrid looduse varjutanud linnadest, millele annavad kõla killukesed loomulikust keskkonnast.

1. märtsin tuleb esitlusele retrospektiiv Paul Sharitsi töödest. Lisaks 2015. aasta dokumentaalile "Paul Sharits", näidatakse ka kolme filmi: "Color Sound Frames" 1974. aastast, "Rapture" 1987. aastast ning "Analytical Studies I: The Film Frame" aastatest 1971-1976. Paul Sharits on tuntud kui visuaalne artist ning avant-garge kinokunsti eestvedaja, kes on tuntud näiteks lõpematute filmikaadrite ning eksperimentaalheliribade poolest.

2. märtsil lõpetab Freedom Fries festivali Michael Wadleigh 1970. aasta film "Woodstock". Parima dokumentaalfilmi-Oscari võitnud intiimne vaade 1969. aastal aset leidnud kolmepäevasest muusika-ja kunstifestivalist New Yorgis, Bethelis, mis on seniajani üks kõige suurimaid üritusi, mis eales korraldatud. Seda üritust oma silmadega vaatama läinud inimesed moodustavad kõige kuulsama massimuusika publiku läbi aegade. Film ise keskendub kontserdikülastajatele ja kohalikele elanikele, kes on selliste rahvamasside voolule vastu.

Filmi "Woodstock" seanss algab kell 19.00, teiste seansside algusajaks on 21.00.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: