Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mustjala festival tähistas väärikalt 20. sünnipäeva

Mustjala festival
Mustjala festival Autor/allikas: Maanus Masing/Saarte Hääl

Mustjala festival on muusikasõpradele pakkunud võimsaid elamusi juba 20 aastat ja teeb seda ka edaspidi.

Eelmisel nädalal toimunud Mustjala festivali kesksed isikud olid sel korral eesti keele- ja kirjandusteadlane Paul Saagpakk ning helilooja Veljo Tormis, vahendas Saarte Hääl. Mustjalas sündinud eesti-inglise sõnaraamatu autorile Paul Saagpakule avati neljapäevase avakontserdi eel tema sünnikodu seinal ka mälestustahvel. "Võimas inimene, võimas mõtleja,” ütles festivali kunstiline juht Aare Tammesalu mälestustahvli avamisel. Nii nagu Saagpakk ühendas inglise ja eesti kultuuri, nii kõlas ka festivali avakontserdil Eesti ja Suurbritannia saartega seotud heliloojate teosed.

Tänaseks kakskümmend aastat toimunud Mustjala festivalil on pikk ja väärikas ajalugu ning artistide nimekiri pikk. "Paljudest meil esinenud artistidest on praeguseks saanud maailmas suured staarid, näiteks Ain Anger,” sõnas Tammesalu. Kunstiline juht tunnistas, et programmi kokkupanekut mõjutab alati veidi ka talle endale tol hetkel huvipakkuv. "Ma olen natuke selles suhtes egoistlik. Ei ole mõtet teha kontserti, mis ennast ei huvita,” muigas Tammesalu.

Veljo Tormise valikut tänavusse programmi põhjendas kunstiline juht sellega, et tegemist on hetkel ühe kõige suurema kooriheliloojaga kogu maailmas. Reede õhtul toimunud Tormise koorimuusikakontsert leidis aset Ninase rannakaitsepatareis. Tammesalu sõnul otsustati koht pärast pikalt tühjana seismist muuta kontserdisaaliks.

Festivali kunstilise juhi sõnul külastas kolme päeva jooksul festivali ligi 330 inimest ning kõik kontserdid osutusid menukaks. Tammesalu märkis, et eriti rõõmustas teda Ninase rannakaitsepatarei ja Saaremaa süvasadama kontsertide õnnestumine. Sellele aitasid kaasa nii hea ilm kui ka kammerkoori suurepärane etteaste. Kõigil kolmel kontserdil esitatud lisapalade järgi hindas Tammesalu festivali täielikult õnnestunuks. "Kõik plaanid, mis ma tegin, õnnestusid üle ootuste hästi,” sõnas festivali kunstiline juht. Järgmise aasta Mustjala festival leiab Tammesalu sõnul aset juuli lõpus, peale Saaremaa ooperipäevi. Reformatsiooni 500. aastapäeva raames toimub kindlasti kirikukontsert Bachi muusikaga. Tammesalu sõnul toimuvad kontserdid kindlasti ka rannakaitse suurtüki laskepesas ning Saaremaa süvasadamas. "Kui te lähete siin mereranda, siis on seal kivid, mulda eriti ei ole, on tuul, talvel külm, aga ikka mõni kadakas kasvab,” lausus Tammesalu vastuseks, kuidas Mustjala festival on kakskümmend aastat Saaremaa kirevas üritustekalendris ikkagi vastu pidanud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Saarte Hääl

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: