Galerii ja video: Eesti filmimuuseum näitab illusiooni sündi ja viib kaadri taha

4. oktoobril avatakse Maarjamäe lossi suveaias Eesti filmimuuseum, millega jõuab lõpule üle kümne aasta kestnud arendus. Muuseumi juht Maria Mang juhatas meid läbi uute ruumide ja rääkis, mida seal näha saab.

Ajaloomuuseumi juures tegutsevasse Eesti filmimuuseumisse juhib läbi lossi pargi filmiallee. "Punase vaibana" kulgevat alleed ilmestavad Jass Kaselaane skulptuurid, mis on inspireeritud Eesti filmiloost. Samuti on Maarjamäe lossi suveaeda loodud miniatuurne Eesti kaart.

700 ruutmeetrile muuseumipinnale on paigutatud kaks näitust, millest üks vaatab filmi kulisside taha ning teine avab liikuva pildi kaugemat ajalugu.


Esimesel näitusel liigutakse läbi erinevate filmitegemise etappide justkui kaamerataguses maailmas – aimu saab stsenaariumi, võttepaiga, montaaži, valguse ja heli rollidest ühe filmi juures. On võimalus kuulata paljude filmitegijate lugusid, hüpata filmimuusika rongile, astuda läbi esilinastusele juhatavalt punaselt vaibalt ning mõtiskleda kriitikute kinokambris.

Näituse peakuraator on Filmimuuseumi juhataja Maria Mang, kuraatoriteks mängufilmi režissöör Jaak Kilmi ja Katrin Maimik ning kunstnik Katrin Sipelgas. Näitust konsulteeris animafilmitegija Mait Laas. 

Teine näitus viib illusioonide ruumi, kus on suur hulk suuri masinaid, millel kõigil on ühine eesmärk - saada pilt lõpuks ometi liikuma. Filmi sünniajast, 19. sajandist, inspireeritud masinad kutsuvad uurima ja katsetama, kuidas pilt liikuma saadi.

Illusiooni sündi kajastava väljapaneku "Rongi oodates" kuraator on teatrikunstnik Liina Keevallik. Näituse kujundasid Tarmo Piirmets (PINK) ja Polaar Studio.

Käisime katsetasime ka ise mõnd näituse "Rongi oodates" masinat:

Maarjamäe lossi pargis asuv filmimuuseum on osa Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe ajalookeskusest. Lisaks ekspositsioonipinnale on uues majas ka 210-kohaline kino- ja konverentsisaal ja ajutiste näituste saal, kus on esimesena avatud Arvo Iho fotonäitus ""Stalkeri" võtted Eestis ja Tsooni järelelu".

28., 29. ja 30. oktoobril etendub filmimuuseumis Urmas Vadi spetsiaalselt muuseumile kirjutatud näidend "Kuidas päästa Eesti filmi".

Värske Eesti filmimuuseumi pilet maksab 8 eurot, sooduspilet on 6 eurot. Muuseum avatakse 4. oktoobril ning on edaspidi avatud teisipäevast pühapäevani kell 10-18.

Hoone arhitektid on BOA OÜ arhitektid Anto Savi, Margus Soonets ja Jürgen Lepper. Sisearhitektuurse kujunduse autor on Ville Lausmäe.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: