Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajaloolane Peeter Järvelaid: "Stalini surm" paneb inimesi mõtlema

12. jaanuaril jõuab kinodesse režissöör Armando Iannucci linateos "Stalini surm". "Ringvaates" kommenteeris filmi ajaloolane Peeter Järvelaid, kelle arvates on filmil suur üldistusvõime.

"Ma püüdsin olla avatud ja mitte midagi ette mõelda," ütles Järvelaid "Ringvaates" ja kinnitas, et läbi kunsti võib isegi tugevamalt ajaloost aru saada kui läbi dokumentaalsete materjalide. "See ei ole päris huumor, mida film näitab, ma ütleks pigem, et "Stalini surm" näitab, et diktatuur ei ole kuhugi kadunud, andes linateosele ka kõrgema üldistusastme."

Järvelaiu arvates on filmi kõige olulisem punkt see, miks sai võimule Hruštšov. "Teine kangelane ongi tema, Beria on pigem seletus, miks ta kõrvale jäi," lisas ta ja tõi välja, et 1953. aastal juhtus reaalselt see, et võimule tuli inimene, kellelt seda ei oodatud. "Loogika oli selline, et Berial oli kogu võim, aga samas meil on vale ettekujutus, sest Hruštšovi käed oli samamoodi verised, selles mängus ei saanud puhtaks jääda."

"Ma arvan, et see on film, mis igal juhul paneb inimest mõtlema diktatuurile, meie enda ajaloole ning ka koolis õpitule, ma arvan, et "Stalini surm" annab natukene vastuseid," nentis Järvelaid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: