Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnis Kahu: Phil Collins tähendab mulle eelkõige väga head trummarit

"Kirjandusministeeriumis" kommenteeris õppejõud ja muusikaspetsialist Tõnis Kahu värsket Phil Collinsi biograafiat "Olen veel elus".

Tõnis Kahu kinnitas, et talle tähendab Phil Collins eelkõige väga head trummarit. "Siiamaani olen ma valmis päris pikalt vaatama tema kontserdite neid osi, kus ta trumme mängib," ütles ta ja lisas, et samuti on Collins kui produtsent tema jaoks oluline ilma igasuguse iroonia ja reservatsioonita.

"Keegi ei hakkaks muidugi kirjutama trummarist raamatut, vaid raamat on kirjutatud ikkagi Phil Collinsist kui popstaarist," tõdes ta ja tõi välja, et kui jälgime popmuusika ajalugu, siis staaripositsioon on muutunud aastakümnete jooksul. "Kuuekümnendatel oli staar keegi, kes praktiliselt alati oli oma seisuse välja teeninud, ükski staar ei vabandanud oma staariseisundi pärast," selgitas Kahu ja mainis, et see kestis ka seitsmekümnendatel.

"Oluline muutus tuli kaheksakümnendatel, kui muusikatööstus konsolideerus nii palju ja pani staaristaatusse nii palju vahendeid, et see läks ilmselgelt üle võlli," nentis ta, öeldes, et siis töötati üles staare, kelle puhul hakati arutama, kas nad seda väärt on. "Esimene on Mark Knopfler ja tema Dire Straits, kes ei olnud üldse staaritüüp, vaid lihtsalt kiilanev keskeale lähenev mees, ning teine oli Phil Collins, kelle puhul on suuresti heidetud ette loomupärast tasakaalukat keskpärasust ilma igasuguse ebamaisuseta."

Kahu sõnul võib tekkida ka see küsimus, et kui teid Phil Collins kui staaritüüp ei huvita, siis miks te loete kellegi nii tavalise elulugu. "Ma ise olen seda meelt, et ma ei taha lugeda väga staaribiograafiaid, sest nad võtavad staariks olemise imagoloogia ära ja vaatavad, mis inimene seal taga on," sõnas ta ja leidis, et teda ei huvita inimene, vaid tema arvates võiks just võtta staarikuvandi ja müstifitseerida seda veelgi. "Phil Collinsile see muidugi sobib, ta ei teeskle selles biograafias kordagi, et ta on ebamaises mõttes staar, ta räägib tavalise inimese eluga seotud lugusid, lihtsalt tema töö on pehmelt öeldes veider."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Kirjandusministeerium"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: