Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjanduspreemia nominent Meelis Friedenthal: Tartu Ülikooli hoonete süsteem on vaimu püüdmise masin

Emakeelepäeval, 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus näitekirjanduse kategoorias on nomineeritud Meelis Friedenthal oma näidendiga "Vaim masinas". Kultuuriportaalile antud intervjuus rääkis ta lähemalt, miks otsustas ta kirjutada näidendi just Tartu Ülikooli esimesest rektorist.

"Nominatsioon on näidendi "Vaim masinas" eest, mis räägib Tartu Ülikooli esimesest rektorist Georg Friedrich Parrotist, tema elust, ülikooli algusest, teadusest ja hingest," ütles Friedenthal ja sõnas, et tekst üritab vaadata neid koos. "Lavastaja Tiit Palu pöördus minu poole ja küsis, kas ma prooviksin seda kirjutada."

"Selle näidendi keskne element on Parroti kõne, mida ta pidas keiser Aleksander Esimesele," selgitas ta ja tõi välja, et see kõne avaldas keisrile väga muljet. "Võib oletada, et just tänu sellele ühele kõnele pälvis nii tema kui ka Tartu Ülikool keisri soosingu, mis avasid ülikoolile uued võimalused."

Friedenthali sõnul on Tartu ülikooli hoonete süsteem nagu vaimu püüdmise masin. "Kui rääkida sellest, et ülikoolis on mingi vaimsus, siis selle kättesaamiseks on vaja mingit konstruktsiooni."

"Mind toidab teadus nii otseses kui kaudses mõttes," sõnas ta ja kinnitas, et ta töötab raamatukogus vanemteadurina. "Ma saan teaduse tegemise eest palka, aga muidugi ma ei tegeleks sellega, kui see ei pakuks mulle niisama rõõmu."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: