Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjanduspreemia nominent Eva Koff: romaani kirjutades peab olema kannatlikkust

Foto: Siim Lõvi /ERR

Emakeelepäeval, 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus proosa aastaauhinna nominent on ka Eva Koff oma debüütromaaniga "Sinine mägi". Kultuuriportaalile antud intervjuus tõi kirjanik välja, millele tuleb romaani kirjutades tähelepanu pöörata.

"Ma arvan, et ma ei loonud endale mingeid pilte sellest, milline see raamat võiks olla," ütles Eva Koff ja sõnas, et ta ei loonud endale ette mingeid kujutelmi, kuidas kirjutada romaani. "Lõpufaasis ma sain aru, et kannatlikkust peab olema palju, et mitte valel ajal ära lõpetada või kiirustades otsi kokku tõmmata."

Koffi sõnul mõjutas romaanivõistluse tähtaeg seda, et ta suutis end mobiliseerida. "Alguses oli mul mõte, et 20. sajand on ühel pool ja võiks teha raamatu, mis haarab kogu seda sajandit," selgitas ta ja tõi välja, et tegelased moodustusid mälestuskildudest või juttudest, mida ta oli kuulnud. "Hiljem hakkab tegelane end kasvatama ja läheb ise elama."

"Minevikust või ajaloost kirjutamine on üks kujutluspilt, milline võis olla tolle ajastu inimese olevik, ja me kirjutame seda oma oleviku põhjal," tõdes ta ja nentis, et see on kõik üks mäng ja kujutluse äratamine. "Kindlasti ei ole näita see tõeliselt aega, mis on möödunud, sama hästi võiks küsida, mis on üldse aeg."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: