Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaak Allik: Tabakov oli tark teatrijuht, kes ei kartnud eksperimente

Teatrikriitik Jaak Allik
Teatrikriitik Jaak Allik Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna suri 82-aastaselt pärast rasket haigust Vene näitleja ja lavastaja Oleg Tabakov. Jaak Allik märkis, et näitleja-teatrijuhina oli Tabakov täiesti hiilgav ja eriti väärib esiletõstu see, et ta suhtus sallivalt noortesse lavastajatesse ega kartnud nende julgeid eksperimentaalseid lavastusi.

"Ta oli viimase poole sajandi Venemaa üks säravamaid näitlejaid ja tark teatrijuht. Lavastajana ta tähti taevast alla ei toonud, [aga ega] ta väga palju ju ise ei lavastanud. Aga näitleja-teatrijuhina oli ta muidugi täiesti hiilgav," rääkis teatrikriitik Jaak Allik ERR-ile.

Allik tõstis esile, et Tabakov ei olnud mitte üks tuntumaid näitlejaid Nõukogude Venemaal, vaid säilitas oma rolli juhtiva näitlejana ka nüüd, kui Nõukogude liidust on möödas juba 25 aastat.

"Ta [läks] väga õnnelikult üle noorte kangelaste mängimiselt vanade väärikate meeste mängimiseni," märkis Allik.

Alliku sõnul iseloomustas Tabakovi eriti tema tolerantne ja salliv suhtumine noortesse lavastajatesse.

"Ma võrdleks teda Kaarel Irdiga, sest tema väga kaitsva ja autoriteetse tiiva all on Moskva kunstiteater teinud väga julgeid eksperimentaalseid lavastusi ja traditsioonilisest teest kõrvale läinud. Samal ajal pidas tema kui teatrijuht alati silmas seda, et publikul oleks kõike, oli ka teisi lavastusi. Aga ta ei kartnud noorte eksperimente. Kuhu pärast tema lahkumist nüüd teater kaldub, see on muidugi väga keeruline küsimus."

Tabakov oli ise kuni oma surmani aktiivne näitleja. Lisaks Moskva kunstiteatrile on temanimeline veel teine teater Moskvas – Oleg Tabakovi teater-stuudio, mis ühe tema lennu põhjal loodi.

"Kaks Moskva suure saali teatrit oli Tabakovi juhtida ja veel aasta või paar tagasi ma vaatasin, et ta mängis oma kõrgele eale [vaatamata], üle 80 aasta vanusena enam kui 15 etenduses kuus. Nii et see lõpp oli üsna kiire, sest ma ei teadnud Tabakovist, et ta oleks põdenud väga kaua. Kuni praktiliselt viimaste kuudeni säras laval," märkis Allik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: