Tartu Ülikooli uueks vabade kunstide professoriks saab Ilmar Raag

Ilmar Raag
Ilmar Raag Autor/allikas: Erakogu

31. mail kell 18.00 annab Tartu Ülikooli praegune vabade kunstide professor Peeter Laurits oma ametikoha pidulikult üle režissöörile, stsenaristile ja filmikriitikule Ilmar Raagile. Professuuri üleandmine toimub vana anatoomikumi ringauditooriumis 

"Ilmar Raagi valdkond on suurepärane täiendus vabade kunstide professuuri viimaste aastate teemaderingi," rääkis Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop. "Tema filmiloome ja esseistika käsitlevad sotsiaalseid probleeme ning põletavaid ühiskondlikke teemasid. Nende analüüsimine annab kursusel osalejatele võimaluse avastada oma eriala erinevaid tahke. Raagi suur rahvusvaheline kogemustepagas toetab hästi ülikooli pikaajalist ülesannet saavutada rahvusülikoolina avardunud maailmas edu."

Praegune ja tulevane vabade kunstide professor panid 31. mail toimuva professuuri üleandmise üritusele pealkirjaks "Düstoopiast, utoopiast ja kunstniku kreedost". Nii tuleb Peeter Lauritsa ja Ilmar Raagi vestluses juttu kunstniku kreedost, ühiskondlikust närvist, düstoopiatest, utoopiatest ning ühtlasi loometööga seotud eetilistest külgedest.

Ilmar Raagi eeloleva õppeaasta kursuse pealkiri on "Mis meid ühendab killustunud maailmas? Fiktiivse maailma loomise võtted ja eetika" ("What Can Unite Us in a Fragmented World? Techniques and Ethics of Fiction"). 2018/2019. õppeaasta jooksul toimub kümme loengut.

Raag ütles, et tema kursus käsitleb eelkõige empaatiat ja lugude jutustamist sotsiaalselt. "Selles on oma osa sotsioloogilisel analüüsil, et leida inimestest arusaamise piire. Seejärel tahaksin aasta teisel poolel õpitoa vormis arendada lugusid, millega püüame mõista teistsuguseid maailmu," rääkis ta. Tänavu sügisel algaval kursusel tuleb üliõpilastel korjata teiste kultuuride pärimust ja soovi korral kirjutada sellest novell, mõni lihtne pärimuslugu või miks mitte ka filmistsenaarium.

Vabade kunstide professori ametikoht on humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas loodud selleks, et arendada mitmekülgselt Tartu Ülikooli liikmeskonna vaimsust ja loovust. Selleks kutsutakse professuuri igal aastal üks silmapaistev Eesti loomeinimene, kelle tegevus on seotud ülikooli traditsiooniliste tegevusvaldkondadega. Vabade kunstide professori loengud on avalikud kõigile huvilistele. Kogu õppeaasta jooksul neil osaleja kogub 6 ainepunkti. Ülikoolivälised osalejad, kes soovivad ainepunkte ja tunnistust, saavad kursusel osaleda täiendusõppijana.

Vabade kunstide professor peab ülikoolis avalikke loenguid ning teda võib kaasata õppe- ja teadustöösse. Vastastikusel kokkuleppel võib ta osaleda ka teiste valdkondade ja ülikooli asutuste töös ning nõuandva häälega eksperdi või külalisena komisjonide ja nõukogude töös.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: