Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Voronja galerii saunamajas avatakse Peeter Lauritsa näitus "Siiami saun"

Peeter Lauritsa näitus
Peeter Lauritsa näitus "Siiami saun" Autor/allikas: Pressimaterjalid

7. juulil avatakse Voronja galerii saunamajas Peeter Lauritsa fotonäitus, mis on maskeeritud saunarätikuteks. Avamisel musitseerib Varnja laulik Eva Mitreikina, kes on inspiratsiooni saanud kohalikust folkloorist ning laulab vanas vene keeles.

"Siiamis on väga vähe saunu ja Peipsi ääres napib jälle Hindu templeid. Samas on Siiamis soe nagu saunas ja saunas on pühalik nagu templis. Käesolev näitus toob need erinevad maailmad kokku Voronja sauna leiliruumis, lehtlas ja eestoas," selgitas Peeter Laurits näituse tagamaid.

Tööd on pildistatud Chiang Mai terrakotatööstuse Baan Phor Liang Meuni tagahoovis, kuhu on kuhjatud vanade Khmeeri ja Ayutthaya šedöövrite terrakotakoopiate katkised ja praakeksemplarid. Sellest kihistusest on aja jooksul taimestik läbi kasvanud ja mõni aasta tagasi on sellesse hoovi rajatud välikohvik, misläbi nii terrakotad kui ka haljastus on siirdunud uude taaskasutustsüklisse. Nüüd lähevad uuele ringile ka nendest kooslustest pildistatud fotod, mis põhjamaises saunas muudavad oma tähendust märkimisväärselt.

"Nagu mu viimaste aastate tööd ikka, nii toetuvad ka need müütilisele teadvusele ja on üles ehitatud semiootilise ja orgaanilise kõrvutamisele," lisab Laurits.

Peeter Laurits on sündinud 1962. aastal Tallinnas. Ta on õppinud lisaks Eesti ülikoolidele ka Leningradis ja New Yorgis. Kaheksakümnendatel keskendus Laurits fotograafiale, näitustel esineb alates kaheksakümnendate keskpaigast, rahvusvaheline näitusetegevus algas üheksakümnendatel. Ta on olnud Kütioru Avatud Ateljee üks asutajaid ning lisaks on ta algatanud veel teisigi kunstirühmitusi. Alates 2017. aastast on ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessor.

Näitus "Siiami saun" jääb avatuks 26. augustini, kolmapäevast pühapäevani kell 12-18, aadressil Kesk 22, Varnja küla, Peipsiveerel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: