Kumus avatav näitus "Ekraani arheoloogia" uurib digiturvalisust ja visuaalkultuuri kriitikat
6. juulist on Kumu kaasaegse kunsti galeriis avatud näitus "Ekraani arheoloogia", mida kureerivad Eha Komissarov ja Triin Tulgiste.
Näitus "Ekraani arheoloogia" on rahvusvaheline edasiarendus kuraatoriprojektist "Ekraani arheoloogia. Eesti näide", mis toimus 2017. aasta sügisel Brüsselis Bozari kunstikeskuses Eha Komissarovi kureerimisel. Brüsselis lähtus väljapanek Eesti kui innovatiivse e-riigi kuvandist ja kaasas kunstnikke, kes näevad oma rolli reaalsuse siirdamises virtuaalselt kujutletavasse ja sotsiaalsesse ruumi. Kumus toimuvat näitust täiendavad rahvusvahelise kunstnikegrupi teosed, mis mõtestavad lahti uuest vaatenurgast selliseid teemasid nagu digiturvalisus, ekraani ja ajaloolise tehnoloogia suhe ning visuaalkultuuri kriitika.
Näitus on eelkõige orienteeritud nähtustele, mille vastu tunnevad huvi hetkel Eestis töötavad kunstnikud. Siia hulka kuuluvad erinevat tüüpi dokumentaalsed ja lavastuslikud jutustused, analoog- ja digitaalse tehnoloogia spetsiifikaga tegelevad teosed, multimeedia installatsioonid, samuti erinevad arvuti- ja veebipõhised arengud. Erinevalt mitmetest mõjukatest käsitlustest, mis keskenduvad eelkõige ekraani- või videokunstile kui liikuva pildiga seotud nähtusele, kaasab näitus, toetudes Lev Manovichi käsitlusele ekraanist kui aknast uude reaalsusesse, mis ei pea tingimata liikuvat pilti esitama, diskussiooni ka foto võtteid kasutavad teosed.
Kunstnikud: Erik Bünger, David Claerbout, Paul Kuimet, Marge Monko, Deimantas Narkevičius, Rosalind Nashashibi ja Lucy Skaer, Taavi Suisalu, Artur Żmijewski, Timo Toots, Ivar Veermäe, Sigrid Viir, Tõnis Vint, Pinar Yoldas
Näituse kuraatorid: Eha Komissarov, Triin Tulgiste
Kujundaja: Neeme Külm
Graafiline disain: Aadam Kaarma ja Sandra Kossorotova
Näitus jääb avatuks 14. oktoobrini.
Toimetaja: Kaspar Viilup