Kumu kunstimuuseumis avatakse näitus "Ekraani arheoloogia"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Pinar Yoldas. Kitty Ai: Tehisintellekt kui valitseja. 2016. Autor/allikas: Kumu kunstimuuseum/Pinar Yoldas

Alates reedest, 6. juulist on Kumu kunstimuuseumis avatud Eesti Vabariik 100 programmi kuuluv näitus "Ekraani arheoloogia", mis kaevab erinevate meediate vahendusel välja meie põlvnemislood, sõpruse satelliidiga, kassitarkused kosmosest ja palju muud.

Näitus on rahvusvaheline edasiarendus kuraatoriprojektist "Ekraani arheoloogia. Eesti näide", mis toimus 2017. aasta sügisel Brüsselis Bozari kunstikeskuses Eha Komissarovi kureerimisel. Brüsselis lähtus väljapanek Eesti kui innovatiivse e-riigi kuvandist ja kaasas kunstnikke, kes näevad oma rolli reaalsuse siirdamises virtuaalselt kujutletavasse ja sotsiaalsesse ruumi. Kumus toimuvat näitust täiendavad rahvusvahelise kunstnikegrupi teosed, mis mõtestavad lahti uuest vaatenurgast sellised teemad nagu digiturvalisus, ekraani ja ajaloolise tehnoloogia suhe ning visuaalkultuuri kriitika.

Näitus on eelkõige orienteeritud nähtustele, mille vastu tunnevad huvi praegu Eestis töötavad kunstnikud. Siia hulka kuuluvad erinevat tüüpi dokumentaalsed ja lavastuslikud jutustused, analoog- ja digitaalse tehnoloogia spetsiifikaga tegelevad teosed, multimeedia installatsioonid, samuti erinevad arvuti- ja veebipõhised arengud. Erinevalt mitmetest mõjukatest käsitlustest, mis keskenduvad eelkõige ekraani- või videokunstile kui liikuva pildiga seotud nähtusele, kaasab näitus – toetudes Lev Manovichi käsitlusele ekraanist kui aknast uude reaalsusesse, mis ei pea tingimata liikuvat pilti esitama – diskussiooni ka foto võtteid kasutavad teosed.

Tänapäeval on nii fotot kui videot raske ette kujutada ilma digitaalse töötluseta. Väga keeruline, kui mitte võimatu on eristada rangete piiridega kunstimeediume nagu video, film või foto. Niisiis lähtub ekraani mõistele keskendumine ka meediumijärgse ajastu loogikast, otsides pigem kunstnikke huvitavaid ühiseid sisulisi märksõnu kui formaalseid tunnuseid. Digitaalne ruum avab määramatul hulgal võimalusi konstrueerida kõikvõimalikke metamaailmu. Tehnoloogiliste vahenditega kujundatud uuel maastikul pannakse senised tähendused kahtluse alla ning just kunstis nähakse võimalust leiutada uutele suhetele väärtusi ning täita tühjus tähendustega.

Näitusel osalevad kunstnikud Erik Bünger, David Claerbout, Paul Kuimet, Marge Monko, Deimantas Narkevičius, Rosalind Nashashibi ja Lucy Skaer, Taavi Suisalu, Artur Żmijewski, Timo Toots, Ivar Veermäe, Sigrid Viir, Tõnis Vint, Pinar Yoldas

Näituse kuraatorid on Eha Komissarov ja Triin Tulgiste.

Näitus "Ekraani arheoloogia" on avatud Kumu kunstimuuseumis 6. juulist 14. oktoobrini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: