Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alatskivi lähedal Liivi muuseumis avati välikäimla näitus

Alatskivi lähedal Liivi muuseumis avati täna omalaadi näitus, mille keskmes on latrinaalia ehk käimlagrafiti. Omapäraseks teeb näituse seegi, et nii-nimetatud grafiti käimla seintel on pärit 20. sajandi algusest.

Nii mõneski kohas on tualeti seinad omamoodi külalisteraamatuks. Seda ka Kodavere kiriku hoovist leitud ja restaureeritud välikäimla puhul, mis ajaloost nii mõndagi pajatab. Kunstnik Jaanus Samma veetis poolteist aastat rohkem kui saja aasta vanuse välikäimla seintele kirjutatut uurides, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tõesti jääb mulje, et ta on nagu omamoodi külalisteraamat. Jääb isegi mulje, et kas seal see harilik pliiats kogu aeg rippus, et muudkui ainult kirjuta. Mis teeb ta haruldaseks, on see, et need kirjutised on dateeritud 1920-ndatesse ja 30-ndatesse," rääkis Samma.

Kiriku hoovis asunud käimla seinad olid justkui lõuend, kuhu kiriku kammitsetud keskkonnas välja elamata jäänud emotsioonid kirja pandi. Kõige vanem dateeritud kirjutis pärineb 1916. aastast.

"Justnimelt need lood, mis seal peidus on, on nagu osa sellest pärimusest. Seal on ka luuletusi, seal olevat olnud ka Juhan Liivi luulet," lisas Samma.

Lisaks luulele leidub käimlaseintel aga ka omajagu mina-olin-siin stiilis kirjutisi, roppusi ja kahemõttelisi mõistatusigi.

"Ma arvan, et on oluline üldse märgata asju, mis on osa meie argielust ja igapäevaelust. Ja eriti selliste kõige igapäevasemate ja banaalsemate asjadega on see, et me ei pane neid tähele ja ei märka neid. Ja nii juhtubki, et vahel jääb märkamata ka midagi, mis tegelikult on objektiivselt huvitav," rääkis Samma veel.

Liivi muuseumis jääb näitus avatuks augusti lõpuni, sealt edasi reisib see aga Rooma.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: