Tartu kunstimuuseumi kogud jõudsid ERM-i moodsatesse hoidlatesse

Tartus lõppes kunstimuuseumi ümberkolimine Vallikraavi tänava majast Eesti rahva muuseumisse (ERM).

Veel paarkümmend aastat tagasi sai Vallikraavi tänaval ka näitusi vaadata, hiljem hoiti selles majas Tartu kunstimuuseumi rohkem kui 24 000-teoselist kunstikogu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Elumajaks ehitatud maja ei passinud kunsti jaoks tegelikult algusest peale ning tingimused näiteks Konrad Mäe maalide hoidmiseks ei olnud just suurepärased.

"Ei olegi mõeldud, et siin oleks mingisugused ruumid riiulitele, et oleks suured läbipääsud, et saaks ehitada kaasaegseid kommunikatsiooni-, ventilatsiooni-, kliimaseadmeid ja et oleks ka tuleohutus tagatud, siin on puitvahelaed kõik. Nüüd, kus on ehitatud juba uued kunstihoidlad, on meie tingimused ikkagi sellised, millest on lausa piinlik rääkida," selgitas muuseumi peavarahoidja Mare Joonsalu.

Ligi miljon eurot maksma läinud kolimisprotsess oli pikk ja keeruline, sest kunstiteosed võivad üsna hapraks osutuda.

"Kui miski oli hapram, siis eks selle me pakkisime veel paremini, nagu selle viimase teose, mille me auto peale laadisime. Mis kartis rohkem põrutust, eks sellega oldi siis veel ettevaatlikum. Ja ega see veoauto, mis neid vedas, väga kiiresti ei sõitnud ka siin munakivitee peal," rääkis skulptuurikogu hoidja Heiti Kulmar.

Nüüdsest on kunstimuuseumi kogud ERM-i uutes ja moodsates hoidlates, kus neile on tagatud hoopis paremad tingimused.

"Vanades majades on mingi eriline soojus ja ehkki mina olen siin väga lühikest aega olnud ja noore kunstnikuna sai ju näitustel käidud ja kui ma ei eksi, siis isegi ühel näitusel osaletud, aga noh, mis teha. Kui me räägime kunstist, siis see vajab ikkagi paremaid hoiu- ja eksponeerimistingimusi," rääkis muuseumi direktor Signe Kivi.

Ajaloolise Vallikraavi tänava maja saatus on edaspidi Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi kätes.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: