Rein Lang: Eesti Kontserdi miinus ei ole veel maailma lõpp

Eesti Kontserdi 300 000 euro suurune puudujääk ei ole maailma lõpp ja seda on võimalik tagasi teenida suhteliselt lühikese ajaga, leiab endine kultuuriminister Rein Lang.

"Eesti Kontserdi käivete juures 300 000 eurot ajutist likviidsuskriisi ei ole maailma lõpp. See on tagasi tehtav ja seda üsna lühikese ajaga. See miinus on põhjustatud natuke liiga suurte riskide võtmisest, aga kui kultuuriasutused ei võtaks riske, siis poleks kultuuripilt selline kui ta on," rääkis Lang Vikerraadio saates Uudis+.

"Mida ma kõige rohkem kardan, et kõikvõimalikud "heasoovijad" kallavad Jüri Leitenile kui väga heale juhile solgiämbri krae vahele. Selle paratamatu tulemus on, et kõik järgmised Eesti Kontserdi juhid käituvad konservatiivselt. Ei eksperimenteerita, ei võeta riske ja mängitakse kindla peale. Kindla peale on aga olemas alati nali redeliga ja nali tordiga. Aga seda me võibolla ei taha."

Lang kommenteeris ka teatri NO99 ootamatut teadet oma tegevuse lõpetamise kohta. Langi sõnul on NO99 üks uhkemaid nähtusi Eesti teatrimaastikul, kuid kohe alguses oli teada, et ühel hetkel saab see nähtus otsa.

"See polnud igavikulise repertuaariteate loomine, vaid kindel kultuuriprojekt. NO99 oli esimene Eesti teater, kes pani jala maha Lääne-Euroopas ja murdis läbi keerulise keelebarjääri. Neist räägiti vahepeal rohkem Eestist väljas kui Eestis endas."

Langi sõnul respekteerib ta kunstnikke, kes ütlevad, et ärme tee edasi poolpidust värki, vaid lõpetame ära.

"Lõpetame pigem varem, kui laseme kummi vaikselt tühjaks visiseda. Müts maha. See otsus oli mehine ja respekteeritav."

Langi kinnitusel on NO99 näol tegemist omalaadse sihtasutusega, millel varasid eriti pole ja mille bilanssi ei kuulu ka hoone, kus tegutseti.

"Eks kultuuriministeerium peab nüüd mõtlema, mida majaga edasi teha. Arvestama peab ka sellega, et teatrimaja on ehitatud kaitseministeeriumi majja."

Langi sõnul loodab ta isiklikult, et NO99 teatrisaal võiks ka edaspidi jääda etenduskunstide jaoks mängukohaks, kuid toimunu valguses tasuks mõelda, kas uusi mängukohti on mõtet Tallinnas veel lisaks rajada.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: