Neeme Järvi esineb aastalõpul Hiinas

Neeme Järvi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor pälvisid mainekad Gramophone'i auhinnad.
Neeme Järvi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor pälvisid mainekad Gramophone'i auhinnad. Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Maestro Neeme Järvi on dirigendipuldis aasta viimastel päevadel Hiinas Shanghais.

Dirigent Neeme Järvile möödub ka seekordne aastalõpp dirigendipuldis. Ta on kutsutud juhatama Shanghaisse detsembri kahe viimase päeva pidulikke kontserte Shanghai Suures Teatris. Esimeses kavas soleerib ooperinumbritega ka sopran Elina Nechayeva.

Järvi juhatatavad muusikaõhtud on traditsioonilised Shanghai uusaastakontserdid. Pühapäeval, 30. detsembril mängib Shanghai Ooperi sümfooniaorkester esmakordselt Neeme Järvi juhatusel. Eesti tuntuima maestro käe all esitab Hiina esinduskollektiiv kava Euroopa muusikast. Selles kõlab kokku neli orkestrisüiti meil hästituntud lavateostest: kava avamisel Süidid nr. 1 ja nr. 2 Edvard Griegi muusikast näidendile "Peer Gynt" ning õhtut lõpetamas kaks süiti Georges Bizet' muusikast draamale "Arleeslanna", mõlemad enam kui pool tundi kestvad orkestriteosed. Kummaski kavapooles teeb populaarsete ooperinumbrite solistina kaasa sopran Elina Nechayeva: Öökuninganna aaria ("Der hölle Rache") Mozarti "Võluflöödist", "Kellalaul" Delibes'i ooperist "Lakmé", Olympia aaria Offenbachi "Hoffmanni lugudest", Lauretta aaria Puccini ooperist "Gianni Schicchi" või Musette'i valss Puccini ooperist "La bohème". Järvi ja Elina Nechayeva esimene menukas koosesinemine leidis aset tänavu suvel, kui Eesti Riiklik Sümfooniaorkester käis esinemas EV 100 puhul Gruusias Thbilisis.

Otse vana-aasta õhtul kõlab Neeme Järvi juhatusel Shanghais Ludwig van Beethoveni Üheksas sümfoonia d-moll op. 125, mis kõlab siin Gustav Mahleri tehtud versioonis (kestuselt lühem, ilma vaheajata). Mängib Shanghai Ooperimaja orkester ning laulab Shanghai Ooperimaja koor, solistideks on hiina lauljad Xu Xiaoying (sopran), Jia Wenxuan (metsosopran), Chi Liming (tenor) ja Zhang Feng (bariton). Neeme Järvi on nüüd olnud Shanghais kohal juba enne jõule ning alustas orkestriga proove meie jõululaupäeval 24. detsembril. Nüüdsed aastalõpu kontserdid võivad anda alguse uutele koostöödele ning -esinemistele.

Hiina kultuurikeskustes pole dirigentide Järvide nimi tundmatu. Siin on varem mitmeid projekte teinud Kristjan Järvi. ERSO kaks aastat tagasi toimunud esmakordsel reisil juhatas Hiinas nende viit kontserti samuti Kristjan Järvi. Meie esindusorkester esines tookord ka Shanghais, tol 22. detsembril 2016, aga teises keskuses, Oriental Arts Center'is. Paavo Järvi dirigeeris Hiinas äsja oktoobrikuu lõpul, juhatades seal Zürichi Tonhalle orkestri külalisesinemisi Pekingi Poly-teatris, Shanghai Symphony Hallis, Wuxi-City Suures Teatris ning Shanghai Urban Lawn Music Plazal.

Juba jaanuarisse on planeeritud Neeme Järvi kontserdid Pariisis. Tema käe all mängib 14. ja 20. jaanuaril Prantsuse Rahvusorkester (Orchestre National de Radio France). Paavo Järvi alustab uut aastat 3.- 5. jaanuaril New Yorki Filharmoonia orkestri ees. Kristjan Järvile on Shanghai esimeseks suurt muljet avaldanud kultuurilinnaks Hiinas, ta on sellele pühendanud aastal 2017 oma uue orkestriteose "Shanghai Wonder" ja selle seal ka esmakordselt ette kandnud.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: