Neeme Järvi dirigeeris taas Leipzigi Gewandhausis

Neeme Järvi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor pälvisid mainekad Gramophone'i auhinnad.
Neeme Järvi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor pälvisid mainekad Gramophone'i auhinnad. Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Dirigent Neeme Järvi juhatas külalisena järjekordselt Leipzigis kuulsas Gewandhausis kontserdimaja orkestri ees. Tema klassikalises kavas 8. ja 9. novembri õhtul olid teosed Gustav Mahlerilt ja Dmitri Šostakovitšilt.

Neeme Järvi nüüdsed kaks sama kavaga kontserti 1900-kohalises suures saalis kuulusid orkestri ajaloolisse sarja "Große Concerte". Kes muu oskaks põnevalt ja sellise kogemusega, nagu on Järvil, tuua taas need suurklassikasse kuuluvad oopused välja.

Kavas olid Gustav Mahleri orkestrilaulude tsükkel "Poisi võlusarv" ("Des Knaben Wunderhorn") saksa rahvalaulutekstidel, solistiks suurepärane saksa bariton Matthias Goerne. Sellega täideti õhtu esimene pool, pärast vaheaega dirigeeris Neeme Järvi Dmitri Šostakovitši Sümfooniat nr. 15 A-duur, op. 141. Kontserdi eel, 45 minutit enne algust, toimus kava tutvustav vestlus.

Oma elu uue aastakümne algusaeg on Neeme Järvile olnud harukordselt esinemiste ning reiside- ja sündmusterohke, mis seotud eelkõige Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ning Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga. Samas ilmutas plaadifirma Chandos tema austuseks 25 plaadist koosneva elutööväljaande, ajakiri Gramophone tunnustas teda aga tänavuse elutööteenete kaaluka auhinnaga.

Ajaloolistes materjalides märgitakse Gewandhaus-orkestri tegevuse algust esmakordselt juba 1479. aastal, mil linnavalitsus oli kinnitanud püsiva mõneliikmelise ansambli olemasolu vajadust. Rohkemate mängijatega linnaorkester asutati siin 1743. aastal, mis hakkas sisustama uhket sarja "Große Concerte".

1781. aastal sai orkester endale oma maja Gewandhaus'i, mille järgi sai ka linnaorkester endale nime. Orkestri ees on kapellmeistrina seisnud pikk rida suuri muusikakuulsusi. Näiteks oli sel postil 1835-1847 ka helilooja Felix Mendelssohn Bartholdy, kelle ajal, 1840. aastal, sai ansamblist kontsertorkester. Pikima aja, 1970- 1996 seisis orkestri eesotsas Kurt Masur, järjekorras juba 18. Gewandhaus-kapellmeister.

Alates eelmisest hooajast on 21. kapellmeistrina Leipzigis ametis läti dirigent, 1978. aastal sündinud Andris Nelsons, kes praegu on (2015. – 2022. a) ka ameeriklaste kuulsaimate Big Five'i hulka kuuluva Bostoni Sümfooniaorkestri muusikadirektor.

Sellest ajast peale, kui Kristjan Järvi sai Kesk-Saksa Ringhäälingu (MDR) Leipzigi sümfooniaorkestri peadirigendiks, on ta sageli oma orkestriga Gewandhausis esinenud. Seal on dirigeerinud samuti MDR-i koori kunstiline juht Risto Joost, sealhulgas mõlema kollektiivi tänavuse, uue hooaja avakontsertidel septembris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: