Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse, öeldakse Narva Vabal Laval

"Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse" Autor/allikas: Vaba Lava

18. jaanuaril esietendub Vaba Lava Narva teatrikeskuses külalise Venemaalt Juri Muravitski lavastus "Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse". Lavastus valmib Vene Teatri ja Vaba Lava koostöös, kunstnikerühma RedHaus kaastegevusel.

Lavastus põhineb tuntud Poola dramaturgi ja ajakirjaniku Pavel Demirski samanimelisel ühevaatuselisel näidendil, mis valmis koostöös Paulina Muravskajaga.

Lavastuse žanrimääratlus on "techno-draama" või "sotsiaalne draama", tegemist on teatri ja techno-kultuuri sünteesiga. Näidend põhineb reaalselt aset leidnud sündmustel, kui ühes tehases lülitati tööviljakuse suurendamise eesmärgil välja ohutussüsteem, mille tagajärjel sai pressi all surma üks tööline. Loo peategelane on selle mehe noor lesk. Õiglust taotledes alustab ta võitlust süsteemi vastu.

"Selles lavastuses on esiplaanil aktiivne kodanikupositsioon, milles on tunda Bertolt Brechti mõjusid. Minu arvates on ta 20. sajandi teatri võtmekuju, kes mõjutas kaasaegset teatrit palju rohkem, kui oleme harjunud tunnistama. Žanri määratlemiseks sobiks kõige paremini sõna "techno-draama". Lavastuse muusikaline ja kunstiline vorm viib meid korraga nii tehasesse kui ööklubisse. Külmi tehaseruume seostatakse techno-klubide esteetikaga, mistõttu on ka lavakujundus industriaalses stiilis. Tegevus hargneb katkematu, kord vaevu kuuldava, kord valju elektroonilise rütmi saatel, mis meenutab töötavate tööpinkide müra. Selle loo tegelasi mängivad näitlejad on pidevas liikumises, tantsides katkematult," kommenteeris lavastaja Juri Muravitski.

Techno-teater on eksperimentaalne suund kaasaegses teatris. Sageli kaasatakse lavastustesse DJ-sid ning etendusi mängitakse ööklubides, või vastupidi - suurtes Euroopa teatrites leiavad aset technopeod ja elektroonilise muusika festivalid.

Lavastaja Juri Muravitski on ka dramaturg ja Venemaa kõige olulisema teatrifestivali Kuldne Mask preemia laureaat. Ta on pälvinud kaks Herald Angelsi preemiat, aastal 2018 ka Total Theatre preemia festivalil Edinburgh Festival Fringe ning on nomineeritud Kuldse Maski preemiale 2019.

Kujundus – kunstnike rühmitus RedHaus

Kunstnik-lavastaja – Piret Peil

Kostüümikunstnik – Kalle Aasamäe

Helidisainer – Vladimir Džumkov

Koreograaf – Olga Privis

Osades: Karin Lamson, Natalja Dõmtšenko, Tatjana Kosmõnina, Alina Karmazina, Daniil Zandberg, Sergei Furmanjuk, Alexandr Domowoy, Igor Rogatšov, Ivan Aleksejev

Etendusi mängitakse 19. ja 26. jaanuaril Vaba Lava Narva teatrikeskuses, 29. jaanuaril, 26. veebruaril, 2. ja 16. märtsil Vene Teatris Tallinnas.

Lavastus valmib Kultuurkapitali ja Kultuuriministeeriumi toel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: