Tauno Vahter: Johannes Käbini memuaarid jäävad legendiks, mis aeg-ajalt välja ujub

{{1549448280000 | amCalendar}}
Foto: K. RAUD/PM/Scanpix Baltics

Eelmisel nädalal tuli uudis, et J. D. Salingeri poeg ja lesk on valmis lähiaastatel välja andma kirjaniku seni avaldamata loomingu. "Vikerhommikus" oli külas kirjastuse Tänapäev juht Tauno Vahter, kes rääkis sellega seoses ka ühest nn fantoomkäsikirjast – Johannes Käbini memuaaridest, mille olemasolust räägitakse, aga mida keegi tegelikult näinud ei ole.

Uuendatud: Käbini memuaarid on üles leitud ning need on plaanis avaldada, teatas kirjastuse Tänapäev juht Tauno Vahter kolmapäeval. "Alguses arvatud 1000 lehekülje asemel on tegelikult tegu umbes 150 leheküljega, millest suurem osa räägib sõja eel ning sõja ajal toimunud sündmustest. Käsikiri on mõnede inimeste käes lugemisel selle hindamiseks ja võimalike kommentaaride kirjutamiseks," kinnitas ta.

"Käbin oli ikkagi ENSV juhina Eesti ajaloos oluline isik, kes võiks rääkida, mis toimus Nõukogude Eestis kõige kõrgemates telgitagustes, mille kohta on ilmunud ikkagi äärmiselt vähe. Käbin ju võimuvõitluse tagajärjel ikkagi tõrjuti sealt [minema] ja kui on teatud kibestumust ka, siis tuleb memuaarides ka huvitavamat juttu," märkis Vahter.

Jutud sellest, et Käbin kirjutas memuaarid ja mis neist seejärel sai, on liikunud aastakümneid. "Olen rääkinud ka mitme inimesega, kes on vandunud, et see on tõsi ja nad on seda näinud, aga et see kadus kuskile ära ja on säilinud mõned üksikud leheküljed. Üks jutt oli see, et Käbin hävitas selle käsikirja, kui ta oli selle valmis kirjutanud, sest see oli ikkagi ohtlik," märkis ta.

Teine jutt on see, tegelikult on see käsikiri on olemas ja see sattus Käbini poja kätte, kes on tuumafüüsik ja elab Moskvas ning et see on vaikselt tema käes, lisas Vahter.

"Kardan, et see ei ole tõsi. Ma otsisin Käbini poja üles ja rääkisin temaga sellest, aga midagi põhjapanevat ikkagi ei ole. Nii et ma kardan, et see jääb selliseks suureks legendiks, mis aeg-ajalt jälle välja ujub, et kellelgi on see Käbini memuaaride pakk olemas," nentis ta.

Ta märkis, et ehk tuleks tegeleda käegakatsutavate asjadega. "Vaino Väljas elab, aga Vaino Väljas ei ole seni tahtnud memuaare kirjutada. Ta on küll aeg-ajalt andnud mälestuslikke intervjuusid."

Kuigi Vahter tunnistas, et oleks tore, kui need memuaarid üleskutse peale kellegi kapinurgast välja tuleksid, loodab ta, et see ei juhtuks selliselt nagu 70. aastatel Hitleri memuaaridega, mida ajakiri "Stern" avaldas ja mille puhul õige pea selgus, et tegemist on võltsinguga.

Johannes Käbinini jõuab Vahter intervjuus 8. minutil.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: