Milvi-Martina Piir: pangem tähele vaikijaid

Eesti Arhitektuurikeskus korraldas 21. veebruaril Eesti Kunstiakadeemia auditooriumis järjekordse Arhitektuuri Välkloengu, mida modereerisid arhitektid Laura Linsi ja Roland Reemaa. Uuriti muuhulgas, millal muutub ehitatud keskkond poliitiliseks. ERR kultuuriportaal filmis loengu ja avaldab esinejate kaupa.

Milvi-Martina Piir jutustas loo kangelasest, kes siseneb lipuga vallutatud linna, eesmärgiga heisata see tähtsa hoone katusele. Varemed, plahvatused, kuulid, esiplaanil kangelane. Katusele jõudes märkab ta, et lipp on räbal ning heiskab selle asemel lapse kleidi.

"Kas te panite tähele, et selles loos on üks vaikija, keegi, kes on nähtamatuna kohal," küsis Milvi-Martina Piir. "Mis sai sellest tüdrukust?"

Ta palus stseeni kujutada ette monumendina ning rõhutas vaikijate osakaalu ajaloos.

"Traditsioonilise monumendikultuuri asemel vaatleme ruumi, mis on poliitiline kaudselt ja varjatult. Selle asemel et otsida sõnaselgeid tähendusi tahutuna marmorisse ja valatuna pronksi, võib varjatud tähenduslikkus peituda mujal. Uurime, millal muutub ehitatud keskkond poliitiliseks. Kuidas väljendub võim ruumis? Kujutleme vahemikku võidusamba ja revolutsioonilise barrikaadi vahel ning laiendame seda – teinekord väljendab ühiskondlikku tahet kõige täpsemini hoopis monumendi ümber olev sillutis," seisis välkloengu eelvaates.

Esinesid:
Tadeas Riha - Eesti paviljoni "Nõrk monument" Veneetsia XVI arhitektuuribiennaalil kuraator, arhitekt büroos 6a architects (inglise keeles)
Rebeka Põldsam - kunstikriitik ja kuraator, TÜ etnoloogia doktorant
Milvi-Martina Piir - kirjanik, ajaloolane, kasvatusteadlane
Eik Hermann - filosoof, EKA õppejõud ja ajakirja Ehituskunst kaas-peatoimetaja

Loengule järgnes näituse "Nõrk monument" avamine EKA Galeriis. "Nõrk monument" on 2018. aasta XVI Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindanud näitus, mida eksponeeriti Santa Maria Ausiliatrice kirikus.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: