Rebeka Põldsam: 1920. ja 1930. aastate ajakirjanduses oli seksuaalvähemustest sadu artikleid

Eesti Arhitektuurikeskus korraldas 21. veebruaril Eesti Kunstiakadeemia auditooriumis järjekordse Arhitektuuri Välkloengu, mida modereerisid arhitektid Laura Linsi ja Roland Reemaa. Uuriti muuhulgas, millal muutub ehitatud keskkond poliitiliseks. ERR kultuuriportaal filmis loengu ja avaldab esinejate kaupa.

Etnoloog Rebeka Põldsam sõnas välkloengul, et uurib praegu seksuaal- ja soovähemuste elu Eestis viimase saja aasta jooksul. "Ma alustasin eelmisel sügisel sõdadevahelise perioodi Eesti trükimeedia uurimusega ja leidsin suureks üllatuseks, et seksuaalvähemustest on Eesti ajakirjanduses 1920. ja 1930. aastatel sadu artikleid," ütles ta ja kinnitas, et kuigi suur osa neist artiklitest toodavad marginaliseerivaid stereotüüpe, on neist siiski palju huvitavat võimalik välja pigistada."

"Siin "Nõrkade monumentide" näitusel on Hirvepargi trepp, kus ma mäletan ka ennast pubekana punkaritega hängimas," sõnas Põldsam ja nentis, et kõik teadsid, mis koosolekud seal pargis on olnud. "Aga alles 2011. aastal, kui Jaanus Samma kogus homoseksuaalsete meeste jutustamata lugusid nõukogude ajast, sain ma teada, et Harjumäe ja Hirvepargi tee olid põhilised meeste lantimise alad, pärast mida tundus see palju värvikam ja mõttekam koht."

Esinesid:
Tadeas Riha - Eesti paviljoni "Nõrk monument" Veneetsia XVI arhitektuuribiennaalil kuraator, arhitekt büroos 6a architects (inglise keeles)
Rebeka Põldsam - kunstikriitik ja kuraator, TÜ etnoloogia doktorant
Milvi-Martina Piir - kirjanik, ajaloolane, kasvatusteadlane
Eik Hermann - filosoof, EKA õppejõud ja ajakirja Ehituskunst kaas-peatoimetaja

Loengule järgnes näituse "Nõrk monument" avamine EKA Galeriis. "Nõrk monument" on 2018. aasta XVI Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindanud näitus, mida eksponeeriti Santa Maria Ausiliatrice kirikus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: