Tallinnas avatakse fotonäitus Tšornobõli jäljest

{{1551610680000 | amCalendar}}
Mahajäetud Pripjati linn
Mahajäetud Pripjati linn Autor/allikas: Silvia Pärmann

Galeriis Positiiv avaneb 11. märtsil Silvia Pärmanni dokfoto näitus "Ilma jäetud", mis tegeleb inimese jäljega planeedil ühe sügavama jälje näitel: Tšornobõli piirkond Ukrainas.

Fotograaf jäädvustas tänase olukorra dramaatilise katastroofi sümboliks olevas Prõpjati linnas. Ehkki tuumakatastroof kannab Tšornobõli nime, on draama keskmeks energeetikutele ehitatud linn vaid paari kilomeetri kaugusel reaktorist, kus toimus õnnetus.

"Prõpjat sümboliseerib inimese unistust luua uus reaalsus ja kontrollida kõike. Näitusel on jäädvustatud tänane olukord kunagises musterlinnas, mis on vaid 33 aastaga loodusele täiesti alla jäänud," ütles Silvia Pärmann. "Selle katastroofi jälg on ühtaegu põnev ja ka nii valus, et paljud inimesed sooviks selle jälje täiesti ära pühkida, olematuks muuta. Reaktori sarkofaagi alla peitmine ei pühi aga kellegi mälust fakti, et plahvatuse põhjustena on alati räägitud reaktori turvasüsteemide katsetamisel tekkinud ebastabiilsest olekust ja selle konstruktsiooni iseärasustest."

Süngete faktide taustaks on aga dokfotod, mis kinnitavad, et Prõpjat on leidnud uue identiteedi ja saavutanud ootamatu kuulsuse - vähemalt kuni loodus selle ühel päeval tõesti kaardilt kustutab.

"Prõpjat oligi mõeldud kuulsaks saama, ehkki sellist kuulsust, mille tõi 26. aprillil 1986 toimunud plahvatus, mis puudutas ligi viit miljonit inimest Euroopas, ei soovinud muidugi keegi," rääkis Tšornobõli piirkonna kui turismisihtkoha populaarsust kogenud fotograaf. 

1970. aastal loodud Prõpjat, kus 1986. aastal elas ligi 50 000 inimest, ehitati uudse linnaplaani järgi, mille töötasid välja Moskva arhitekt Nikolai Ostoženko ja tema meeskond ning see oli labor mitmetele uutele arhitektuurimõtetele, mida sõideti vaatama kõikjalt maailmas.

"Ehkki kokku pidi 130 000 inimest lahkuma kodudest ja vähesed on tagasi pöördunud, mitte keegi neist Prõpjati, ei ole tühi linn üldse tühi. Prõpjati külastatakse rohkem kui kunagi varem, sellest on tänaseks saanud üks olulisemaid tumeturismi objekte maailmas," lisas Pärmann.

Näituse kuraator on Kristel Schwede. Näitus "Ilma jäetud (Without)" on avatud 29. märtsini.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: