Telliskivi väligaleriis avatakse Silvia Pärmanni fotonäitus polaarkõrbes elavatest inimestest

Töö Silvia Pärmanni näitusel
Töö Silvia Pärmanni näitusel "Jahedad maastikud" Autor/allikas: Silvia Pärmann

Tallinnas Telliskivi loomelinnaku väligaleriis avatakse 6. novembril Silvia Pärmanni fotonäitus "Jahedad maastikud", mille tööd on pildistatud Svalbardi saarestikus asuvates kaevanduslinnades Longyearbyenis ja Barentsburgis.

Näitus dokumenteerib igapäevaelu Norrale kuuluvas umbes 2000 elanikuga Longyearbyenis ja 450 elanikuga Vene kaevanduslinnas Barentsburgis. 76. ja 81. põhjalaiuskraadi ja 10. ja 35. idapikkuskraadi vahel asub karm maa, mille maastikust rohkem kui poolt katavad liustikud.

Külmakõrbes on alates 1971. aastast on keskmine õhutemperatuur tõusnud 7°C. Külma maa muutumine lihtsalt jahedaks on põhjustanud dramaatilisi muutusi eelkõige sealsele ökosüsteemile. Ehkki Svalbardil kivisöekaevandustest töötavad tänaseks veel kaks, on kaevanduste sulgemise argumendiks olnud vähene tasuvus ja kivisöevarude lõppemine, mitte mure keskkonna pärast.

"Arktiliste alade sulamine ja soojenemine ei ole tingitud muidugi ainult inimese käitumisest seal kohapeal, ssealne tegevus on väga väga väike murdosa selles põhjuste meres," selgitas Silvia Pärmann ja lisas, et seal, kus inimene on igapäev kohal, on seda inimesel endal kõige raskem ignoreerida. "Näiteks on viimased 150 aastat seal kodusid rajatud majadesse, mis seisavad igikeltsa rammitud vundamendipostidel. Igikeltsas võib puit püsida muutumatuna aastatuhandeid. Sulav igikelts ohustab kodusid, mis seisavad nüüd mädaneval alusel."

Näitus jääb avatuks 25. jaanuarini 2020.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: