Galerii. Mikkeli muuseumis avanes grusiini Niko Pirosmani maalide näitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1553259480000 | amCalendar}}

Alates 23. märtsist saab Mikkeli muuseumis näha kuulsa Gruusia kunstniku Pirosmani – Niko Pirosmanašvili (1862–1918) – maalide näitust. Ta on üks neid kunstnikke, kelle elust on saanud legend ja keda on käsitletud nii 20. sajandi avangardi olulise mõjutaja, naivistliku kunsti esindaja kui ka gruusia kunstile alusepanija ja rahvusliku identiteedi sümbolina.

Näitus hõlmab kõiki olulisi teemavaldkondi Pirosmani loomingus: linnaelu ja tseremoniaalsed pidustused, eepiline maaelu, natüürmordid, loomade hingestatud kujutised, kaasaegsete ja ajalooliste isikute portreed.

Pirosmani maalid eristuvad oma stiili ja maalitehnika poolest, samuti köidab nende siirus ning välise lihtsuse taga peituv sügavus ja tähendusrikkus, mis ühest küljest muutis teosed arusaadavaks lihtrahvast tellijale, teisalt aga mõjus ilmutusena 20. sajandi alguse uuenduslikus kunstis.

Kuraator Aleksandra Murre ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kunstniku vaimustus, armastus, hool ja mure on vahetult jõudnud värvidena maalidele ja vaatajad saavad kogeda ja õppida siirust ja avatust tema kunstist.

Pirosmani ei käinud päevagi kunstikoolis - ta oli iseõppija. Ta töötas iseseisvalt välja oma meetodi, kasutades võimalusel vaid kõige kvaliteetsemaid värve. Tema teostel peegelduvad linnaelu ja tseremoniaalsed pidustused, eepiline maaelu, natüürmordid, loomade hingestatud kujutised ja kaasaegsete ning ajalooliste isikute portreed. "Ta valis unikaalse alusmaterjali, mis on must tööstuslik vakstu ja seetõttu on nii palju musta tema töödes. Siis ta pani delikaatselt värvilisi laike ja pindu, varieerides maali paksust ja sellega jõudis tulemuseni, kasutades kolme või nelja värvi," ütles Murre.

Väljaspool kunstimaailma kujunenud ja töötanud meister sattus n-ö kõrge kunsti vaatevälja alates 1912. aastast, kui tema pilte "avastasid" noored Vene kunstnikud Mihhail Le Dentu ja Kirill Zdanevitš. Pirosmani maalid jõudsid vene avangardi näitustele ning kunstiarvustustesse Moskvas ja Pariisis, samas hakkas kujunema legend temast kui vaesest vagabundist ja kannatavast geeniusest. Tänapäeva käsitluste järgi on Pirosmani looming osa 20. sajandi alguse avangardist. Kunstniku eluajal ammutasid tema kunstist jõudu ja julgust noored Marc Chagall, Mihhail Larionov, Natalja Gontšarova ja Kazimir Malevitš. Hiljem on Pirosmaniga loomingulisse dialoogi astunud Pablo Picasso, tänapäeval aga Kiki Smith, Andro Wekua, Tadao Ando jt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: