Paides tuleb lavale maailma tuntuim ooper

"Carmeni" proov Autor/allikas: Paide Teater

Paide Teatri ja teatri Must Kast koostöölavastus "Carmen" jõuab Paides lavale 26. novembril. Maailma tuntuimaks ooperiks peetava Georges Bizet' suurteose lavastaja on Peeter Volkonski ning kunstnik Iir Hermeliin.

"Carmen" on Georges Bizet 1875. aastal loodud ooper, mis põhineb Prosper Mérimée samanimelisel novellil. Esietendusel vilistati teos välja ja kriitikud andsid sellele hävitavaid hinnanguid. Kolme kuu pärast Bizet suri, nägemata kunagi reaalsust, kus "Carmen" kõlab igapäevaselt ooperilavadel ja dušikabiinides üle maailma.

Peeter Volkonski, Paide Teatri ja Musta Kasti "Carmen" pöördub tagasi juurte juurde, pannes nii näitlejad kui publiku tundmatusse olukorda. Mis juhtub, kui ooperit esitavad draamanäitlejad, kellel puudub klassikalise laulu kool ja kellest mõned ei pea rangelt võttes viisigi? Ajal kui tantsuetendusi teevad inimesed ilma traditsioonilise balletikoolita ei tohiks see iseenesest olla probleem, kuid siiski?

"Carmen" on lugu kirgedest ja saatusest, inimestest, kes ei saa teha kuidagi teisiti, kui nad teevad. Kõrva taha võib panna, et samast räägib originaalversioonis ka vanas Indias loodud lauamäng "Tsirkus", kus täringut visates võib sama kergelt tippu tõusta kui põrmu langeda, märgivad lavastuse tegijad.

Lavastuse truppi kuuluvad Laura Niils, Kaarel Targo, Joosep Uus, Karl Robert Saaremäe, Birgit Landberg, Kirill Havanski, Johannes Richard Sepping, Jaanika Tammaru, Kaija M Kalvet ja Karl Edgar Tammi.

Muusiku ja etendajana astub üles Kaarel Kuusk. Lavastaja on Peeter Volkonski, kunstnik Iir Hermeliin, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Karolin Tamm, liikumisjuht Jaanika Tammaru, helitehnik Kenn-Eerik Kannike, produtsent Harri Ausmaa ning assistent Eliise Künnis.

Esietendus toimub 26. novembril Paide Muusika- ja Teatrimajas. Etendused on veel 27. novembril ja 5. detsembril Paides, 6. detsembril Pärnu Endla Teatris, 18. ja 19. detsembril Tallinnas Salme Kultuurikeskuse vastrenoveeritud saalis ja 20. detsembril Tartus Vanemuise teatri väikses majas.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: