Veiko Õunpuu "Viimased" läheb Oscaritele

{{1604045100000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti Filmi Instituudi komisjon otsustas kindla häälteenamusega saata Ameerika filmiakadeemia parima rahvusvahelise filmi kategoorias kandideerima Veiko Õunpuu lavastatud Põhjamaise vesterni "Viimased". Lisaks lähevad Oscari nominatsiooni püüdma kolm lühifilmi – German Golubi lühimängufilm "Mu kallid laibad", Kerli Kirch Schneideri lühimängufilm "Virago" ja Eeva Mägi lühidokumentaal "Süda Sõrve Sääres".

"2020. aastal on Ameerika filmiakadeemia rahvusvahelise filmi Oscari kandidaatide esitamise protseduuri ümber korraldanud – filmid võivad olla linastunud pikema perioodi vältel ja samuti ei ole kinodes esilinastuse kohustust. Sel aastal said kandideerida täispikad Eesti mängufilmid, mis esilinastusid ajavahemikus 1. oktoobrist 2019 kuni 31. detsembrini 2020. Seetõttu olid valikus ka filmid, mis alles ootavad oma esilinastust käesoleva aasta lõpus," kommenteeris komisjoni töö korraldust Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

Komisjon koosseisus filmirežissöör Tanel Toom, produtsendid Evelin Penttilä ja Ivo Felt, filmiajakirjanik Tõnu Karjatse, kostüümikunstnik Eugen Tamberg, Kultuuriministeeriumi audiovisuaalnõunik ja endine filmilevitaja Siim Rohtla ning EFI juht Edith Sepp saadab Eestit esindama Veiko Õunpuu mängufilmi "Viimased", mis valmis Eesti-Soome-Hollandi koostöös.

Valikukomisjon kiitis "Viimaste" selgepiirilist lugu, viimistletud karaktereid ja nauditavat kunstilist teostust, rõhutades, et Õunpuu on suutnud minimalistlike vahenditega väljendada suuri probleeme – inimese igavene lootus ja püüd parema elu järele; ahnus ja väiklus, mis tapavad inimlikkuse; traditsiooniliste eluviiside väljasuremine kapitalistliku omakasu tõttu; keskkond, mis on samuti kurnatud viimase piirini; meie ajastu murrangulisus ja kindlusetus tuleviku ees.

Produtsent Katrin Kissa sõnul sai "Viimaseid" kunagi kirjeldatud kui armastuskirja hääbuvale maailmale. "Filmi väljatoomine on sattunud kummalisele ajahetkele, kus antud teemad on ehk rohkem aktuaalsed kui kunagi varem ja eepilised Põhjamaised maastikud parim viis ületada oma argine horisont. Olgugi, et aeg seda ei soosi, siis loodan, eriti selle uudise valguses, et film jõuab võimalikult paljude inimeste ette nii siin kui mujal maailmas," lisas Kissa.

"Viimased" on põhjamaine vestern, mille tegevus toimub metsikus Lapimaa tundras. Filmi peategelane on noor kaevur Rupi, kes loodab tundrat õõnestades piisavalt raha kokku kühveldada, et kaevandusküla hingemattev tolm igaveseks jalgelt raputada. Aga töö kaevanduses on seiskunud, sest Rupi põdrakasvatajast isa keeldub oma maid müümast. Kõigele lisaks on manipulatiivne kaevandusboss, hüüdnimega Kalastaja, hakanud silma viskama Rupi sõbra naisele, kellesse ka Rupi on salaja armunud. Nüüd, kui elu kaevanduskülas muutub iga hetkega üha enam varisemisohtlikuks, peab Rupi otsustama, kuhu ja kellele ta kuulub. Kas isakodu ürgsele tundrale või isiklike huvide külmale maale?

Filmi stsenaristid on Heikki-Huttu Hiltunen, Eero Tammi ja Veiko Õunpuu, operaator: Sten-Johan Lill, helilooja Sven Grünberg, kunstnik Otso Linnalaakso, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra ning monteerijad Wouter van Lujin ja Xander Nijsten. Osades Pääru Oja, Laura Birn, Tommi Korpela, Elmer Bäck, Sulevi Peltola, Samuli Edelmann jpt. Produtsendid on Katrin Kissa Homeless Bob Producionist (Eesti), Mark Lwoff, Misha Jaari Bufost (Soome) ja Ellen Havenith PRPL-st (Holland).

Lisaks kandideerib Eestist lühifilmi Oscari nominatsioonile koguni kolm lühifilmi, õiguse selleks annavad võidud rahvusvahelistelt festivalidelt ja tudengi-Oscari võistluselt.

Eesti režissööri Eeva Mägi film "Süda Sõrve sääres" võitis Melbourne'i rahvusvahelisel filmifestivalil parima lühidokfilmi auhinna. Auhind andis filmile ka õiguse rahvusliku konkursita Oscarile kandideerida lühidokumentaalfilmide kategoorias. Filmi tootjafirma on Alasti Kino ja produtsent on Liis Nimik.

"Süda Sõrve sääres" on poeetiline ja isiklik dokfilm meestest, kelle hinged olid täis ilu, tuld ja elujõudu, aga ka ääretut üksindust. Need mehed elasid Sõrve sääres Põdra külas, kus nende ainukene mängukaaslane oli kaval viinakurat. Peategelane Villi jutustab vaatajatele loo sellest, kuidas viinakurat tema sõbrad trikkidega ära meelitas.

Teise Eesti lühifilmina kandideerib Oscarile Kerli Kirch Schneideri filmidebüüt "Virago". Film esilinastus Aasias Lõuna-Korea Busani lühifilmifestivalil ning võitis rahvusvaheliste filmide kategoorias Grand Prix, mis andis filmile õiguse lühifilmi Oscarile kandideerimiseks. Must komöödia räägib Lõuna-Eesti külast nimega Virago, kus alates teisest maailmasõjast ei ole ükski mees elanud nii kaua, et näeks oma neljakümnendat sünnipäeva. Filmis põimub kaasaegne karm reaalsus müstilise ja maagilisega. "Virago" valmis tootjafirmas Nafta Films ja selle produtsent on Diana Mikita.

Kolmanda Eesti lühifilmina jahib Oscari nominatsiooni "Mu kallid laibad". Noore režissööri German Golubi film pääses kõigepealt tudengi-Oscarite võistlusel kolme parima lühimängufilmi hulka rahvusvaheliste filmikoolide arvestuses ning võitis kuldmedali ehk esikoha. Golubi film valmis Tallinna Ülikooli BFMi (Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi) lõputööna ja räägib loo ootamatult kodust ilma jäänud noormehest Erkist, kes võtab enda kätte üksiku ema eest hoolitsemise ning on seepärast sunnitud leppima esimese võimaliku tööga – temast saab laibavedaja.

COVID-19 pandeemia mõjutab ka 93. Ameerika filmiakadeemia auhindade tseremooniat. Praeguse info kohaselt antakse Oscarid välja 25. aprillil 2021.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: