USA-s tuleb maailmaesiettekandele Erkki-Sven Tüüri viiulikontsert nr 3

Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Erkki-Sven Tüür.
Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat Erkki-Sven Tüür. Autor/allikas: Talis Taim

USA-s tuleb maailmaesiettekandele Erkki-Sven Tüüri viiulikontsert nr 3 "Kõnelused Tundmatuga", mille toovad publiku ette Iisraeli viiuldaja Vadim Gluzman ja Oregoni Sümfooniaorkester David Danzmayri juhatusel.

Teos on Oregoni sümfooniaorkestri, Frankfurdi raadio sümfooniaorkestri ja Göteborgi sümfooniaorkestri ühistellimus ning tuleb maailmaesiettekandele reedel, 27. jaanuaril Salemis Willamette'i ülikooli Smith Auditoriumis ning 28., 29. ja 30. jaanuaril Portlandis Arlene Schnitzeri kontserdimajas. Planeeritud esiettekanne lükkus pandeemia tõttu edasi.

Helilooja sõnul viitab teose pealkiri erinevatele võimalikele vestlustele oma "teise minaga": sisemise hääle ehk südametunnistusega, Jumala või kellegagi, keda te ei tunne, kuid soovite pidada oma lähedaseks sõbraks.

"Vestlus kui dialoog on alati pidevas arengus ja muutumises. Viiulisolist püüab keset ideede ja väärtuste rägastikku tuua oma eluteele valgust ja paremat mõistmist, otsides vastuseid kõige eksistentsiaalsematele küsimustele," selgitas Tüür.

Tüüri kolmas viiulikontsert valmis spetsiaalselt Vadim Gluzmani silmas pidades. "Tema erakordne anne, musikaalsus, energia ja kõlavärv mõjuvad mulle erilise käivitajana ning helilise inspiratsiooniallikana."

Kontserdiprogrammi avab Jean Sibeliuse "Finlandia", Tüüri teose kõrval tuleb ettekandele Pjotr Tšaikovski sümfoonia nr 5.

Oregoni sümfooniaorkester on üks Ameerika suuremaid orkestreid. Dirigent David Danzmayri juhatusel antakse igal aastal üle saja kontserdi. Orkestri eelmine hooaeg (2021/2022) tähistas USA lääneosa vanima orkestri 125. aastapäeva.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: