Galerii: kahes Tallinna trammis on avatud näitus "Minu maja asub küla serval"

Tallinna Fotokuu avas näituse "Minu maja asub küla serval", mille autor on Poolas tegutsev Valgevene fotograaf Katerina Kouzmitcheva. Näitus toimub trammides Anne Veski ja Eri Klas ning Salme trammipeatuses kuni 26. novembrini.

Katerina Kouzmitcheva näitus tõukub puudujääkidest, mida kunstnik on märganud meie sotsiaalses tähelepanelikkuses. "Näituse inspiratsiooniks on eri keeleruumides kasutusel olevad ütlused, mis kujundlikult osutavad ükskõiksusele ja mitte hoolimisele. Näituse pealkiri tuleneb otsetõlkena venekeelsest ütlusest, mis algselt viitas küla ääres elamisele ja külakeskuses toimuvast eemale hoidmisele. Füüsiline paik hakkas ajapikku tähistama vaimset ja emotsionaalset ruumi ning enda hoolivusele piiride tõmbamist," kirjeldas Kouzmitcheva.

Näitus "Minu maja asub küla serval" ärgitab ühistranspordis reisijaid empaatiale. Toolide seljatugedele lisatud tsitaadid päevakajalise poliitika ja aktivismi teemadel on kunstnik kogunud Wrocławis ja Varssavis elavatelt poolakatelt, valgevenelastelt ja ukrainlastelt. Kouzmitcheva kutsub ühistranspordis reisijaid sümboolselt istuma kellegi teise toolile, püüdega mõista, mis kujundab inimeste ühiskondlikke hoiakuid, käitumist ja kodanikuaktiivsust. Salme ootepaviljonis asuvad lisaks lavastuslikud fotod, mis visualiseerivad eri keeltes kasutusel olevaid kõnekujundeid ükskõiksusele. Fotosid raamivad ajaleheväljavõtted teemadel, mida inimesed eelistavad mitte märgata.

Kouzmitcheva näitus on Tallinna Fotokuu poolt juulis väljakuulutatud avaliku konkursi võidutöö, millega otsiti linnaruumiga suhestuvat fotoprojekti. Kokku laekus konkursile 53 projekti 28 erinevast riigist. Võiduprojekti valikukomisjoni kuulusid Tallinna linnakunsti kuraator Kati Ots, kunstnik Flo Kasearu, kunstnik ning Artproofi müügijuht ja partner Taavi Rekkaro, Tallinna Fotokuu juht ja Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) juhatuse liige Kulla Laas ning Fotokuu projektijuht ja kuraator Brigit Arop. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: