Kunstihetk. Konrad Mägi "Napoli motiiv"

Foto: kuvatõmmis

Seekordne "Kunstihetk" uurib lähemalt Konrad Mäe 1922. aastal valminud õlimaali "Napoli motiiv", mis kuulub Eesti Kunstimuuseumi kogusse.

Pikk tee siirdumas maali sügavusse. See on Villa Communale, Napoli südames asuv park. Konrad Mägi peatus siin linnas 1922. aasta aprillis pärast seda, kui ta tuli Capri saarelt. "Koha ja elu poolest väga huvitav," kirjutab Mägi sõbrale.

See park tõmbas teda. Kuigi siinsamas kõrval on astmeline neem, mis maaliliselt merre laskus, huvitus Mägi hoopis pargist: selle korrapärast ja perspektiividest, veidi mõistatuslikest skulptuuridest ning kuhugi tõttavatest inimestest. Ühel aprillipäeval seisab ta purskkaevu kõrval. Kõigepealt ühtpidi, teeb visandi, keerab end siis 180 kraadi ja teeb teise visandi.  

Kuigi päike on parajasti paremal ning pargipuud heidavad sügavaid ja tumedaid varje, ei tunne Mägi selle vastu huvi. Teda paeluvad vaatenurgad, pargi sopilisus ja 18. sajandist pärit skulptuuride dramaatilised vormid. Mägi kujutas enne Itaaliasse tulekut linnu ja nende arhitektuurilisi motiive harva, kuid Napolis kuhjuvad vaate lõppu majade kobarad. Näeme kuulsat punast värvi Nunziatella sõjakooli ja selle rüpes olevat kirikut, kuid Mägi ei maali välja hooneid nende detailsuses, vaid teda köidavad draama ja müstika. Mustad aknad, punased seinad, labürintjad käigud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: