Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riisalo: NO99 eristus teistest selgelt tehnilise võimekuse ja saavutuste poolest

NO99
NO99 Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi presidendi kantselei direktori Tiit Riisalo sõnul kaaluti NO99 kõrval vabariigi 100. sünnipäeva kontsertetenduse korraldamise andmist ka teistele kandidaatidele ja arvestati Ojasoo-skandaali puhkemise võimalusega, jäi olulisema argumendina kantseleis lauale ennekõike sündmuse tehniline keerukus ja NO99 senised saavutused.

"Tavaliselt on need kontsertetendused toimunud teatri- või kontsertsaalides, mis mõneti teeb selle olukorra lihtsamaks, sest see lavastuslik ruum on ette antud. Kui me nüüd ekspertidega arutasime, et kes on need isikud või kollektiivid, kes on ebatraditsioonilisi suuri produktsioone väljaspool teatrikeskkondi teinud, siis seal eristus selgelt NO-teater," rääkis Riisalo Vikerraadio saates "Uudis+".

Peale selle vaatab vabariigi presidendi kantselei valiku tegemisel ka seniseid saavutusi. "Kui me vaatame, kes Eesti teatrimaastikul on viimastel aastatel silma torganud ja pälvinud märkimisväärset rahvusvahelist tunnustust, siis seal eristub selgelt NO-teater."

Riisalo rääkis ka, et nad on algusest peale otsinud sellist kollektiivset lepingupartnerit. "NO-teater ei ole ju ainult Tiit Ojasoo. See on sama palju ka Ene-Liis Semper. See on Eero Epner. See on terve NO-teatri ühelt poolt näitetrupp, aga teisalt kindlasti ka tehniline kollektiiv, kes on väga võimekas ja harjunud keerulisi asju tegema. Selles samas ERMis, kuhu me sisuliselt peame looma kontsertkeskkonna, me lihtsalt usaldasime nende, kollektiivi pädevusse."

NO99 kasuks otsustamise selgituseks märkis Riisalo, et ega kantseleil ei olegi kindlat korda pealkirjaga "Vabariigi aastapäeva kontsertetenduse loomingulise kontseptsiooni väljatöötaja konkursi tingimused".

"Eks me toimetame lühidalt öeldes niimoodi, et koostatakse nimekiri potentsiaalsetest kandidaatidest, kes võiksid olla heas loomingulises vormis ja kellel oleks piisavalt kogemust," ütles Riisalo. "Vajadusel konsulteerime etenduskunstide või teatrivaldkonna asjatundjatega. Seejärel võetakse need paar-kolm isikut või kollektiivi ette ja arutatakse ning võrreldakse neid omavahel, kes võiks seda ühel või teisel aastal teha."

Tal ei ole enda sõnul head vastust sellele, miks ei korraldatud aastapäeva kontsertetenduse korraldaja leidmiseks ideedekonkurss.

"Ei ole sellist tava olnud kantseleis korraldada konkurss selleks puhuks. Mul on elus elus olnud võimalus osaleda suurte loominguliste konkursside läbiviimisel. Näiteks nii 2010. kui ka 2015. aasta Expo konkursside puhul ja need on väga keerulised ja aeganõudvad protsessid."

Küsimusele, miks NO-teatrile eraldatud summa on eelnevatest aastatest üksjagu suurem, vastas Riisalo, et ERMi tuleb tuua suur hulk tehnikat – ekraane, helitehnikat, mida käitleb suur hulk inimesi. "Ma usun, et vabariigi parimad jõud on kaasatud ja see teeb selle mõnevõrra kallimaks."

Riisalo selgitas, et raha eraldamisel ei lähtutud mitte NO99 plaanist, vaid eelarvest. "2018. aasta eelarve oli meil ju valmis juba õige ammu. Seal oli üsna täpselt orienteeruv summa eelarveridadel kirjas, millega arvestada. Sellest me lähtusimegi, et nendesse raamidesse peab mahtuma."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: