Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiri presidendile: vägivallatsenud Ojasoo ei tohiks EV100 kava lavastada (lisatud Rebeka Põldsami kommentaar ERRile)

{{1516079280000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Esmaspäeval sai president Kersti Kaljulaid 104 allkirjaga avaliku kirja, milles taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV100 aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse.

Kultuuriminister Indrek Saar kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et vägivallale õigustust pole ja see on nulltolerantsi teema, kuid ühiskond peab oskama ka andestada. "Poolteist aastat tagasi Tiit Ojasoo vabandas, astus tagasi teatrijuhi kohalt ja sai oma karistuse," sõnas ta ja kinnitas, et oleks igati mõistlik, et me püüaksime oma tänases ühiskonnas anda inimestele teise võimaluse.

Pöördumise algatajate, kunstnik Kadi Estlandi ja sotsiaalmeediagrupi „Virginia Woolf sind ei karda!” moderaatori Nika Kalantari kinnitusel ei ole antud juhul asi Tiit Ojasoo isikus, vaid temas kui sümbolis, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Kiri kannab laiemat sõnumit, et peaksime olema ühiskonnana vägivallatsemise vastu. Ojasoo isikukultus ei ole siinkohal meie huvi. Tegu pole ühe märtri näidishukkamise ega huntidele söötmisega, vaid juhime tähelepanu, et vägivaldse taustaga inimese vabariigi esinduspidustusel aukohale tõstmine on kohatu," ütles Kalantar.

Kirjas meenutatakse presidendile, et vabariigi juubelipeo programmi tegema kutsutud Teater NO99 kollektiivi kuuluv lavastaja Tiit Ojasoo oli poolteist aastat tagasi sunnitud teatrijuhi kohalt tagasi astuma, kui avalikuks sai tema vägivald naissoost näitleja vastu, kes oli tollal ka tema alluv.

"Juhtum sai juriidilise lahenduse, Tiit Ojasoole anti uus võimalus ja ta töötab samas teatris lavastajana edasi. Kuid allakirjutanute silmis on sümboolse aktina kahetsusväärne, et talle on usaldatud EV100 aktuse peoprogrammi lavastamine," märkisid allakirjutanud.

Kirja allkirjastasid: Piret Karro, Rebeka Põldsam, Evelin Tamm, Nika Kalantar, Sandra Jõgeva, Kadi Estland, Rainer Kattel, Aro Velmet, Brigitta Davidjants, Marion Pajumets, Aet Kuusik, Mari Laanemets, Killu Sukmit, Minna Hint, Sten Ojavee, Laura Põld, Redi Koobak, Margus Kiis, Triinu Eesmaa, Pire Sova, Mare Tralla, Hanna Triin Sipos, Terje Toomistu, Laur Kiik, Arni Alandi, Eveliis Padar, Miina Liias, Maria Kapajeva, Reet Varblane, Marge Monko, Kaarin Kivirähk, Sanna Kartau, Hedvig Madisson, Marian Kivila, Kristi Karro, Margit Säde, Nele Laos, Maarja Jullinen, Iiris Viirpalu, Liisa Liivamets, Flo Kasearu, Tiina Sööt, Jarõna Ilo, Krista Lillemets, Kaia Otstak, Kadi Viik, Barbara Lehtna, Katarina Meister, Annika Haas, Jaak Kikas, Meelis Tammemägi, Riinu Rahuoja, Rael Artel, Tanja Muravskaja, Liisi Raidna, Margit Lõhmus, Mari Allik, Jüri Kolk, Madli Maruste, Margaret Tali, Johanna-Maria Parv, Maarja Tinn, Oudekki Loone, Kadi Kriit, Aet Annist, Karin Rebas, Kristiina Raud, Jane Rähn, Urve Sukmit, Pille-Riin Jaik, Kai Härmand, Meeli Lokk, Pille Rives, Lilli-Krõõt Repnau, Andres Kurg, Helina Trepp, Sass Henno, Kari Käsper, Anu Kuusik, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, Pille Tsopp-Pagan, Liiri Oja, Lylian Meister, Maria Derlõš, Anu Laas, Tanel Rander, Merle Tank, Triinu Mets, Semjon Pripetško, Anna Maria Penu, Dagmar Kase, Alina Orav, Koit Randmäe, Paul Vahtra, Ats Parve, Aili Kala, Triin Bärengrub, Kristel Rannaääre, Laura Berta Vahtra, Mari-Leen Kiipli, Piibe Kolka, Brit Pavelson, Fideelia-Signe Roots, Ott Raidmets.

Presidendi kantselei andestab Ojasoole

Presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo ütles, et ettepaneku luua vastuvõtu kultuuriprogramm tegi presidendi kantselei Teatrile NO99, mitte ühelegi selle liikmele isiklikult.

"Tiit Ojasoo on korda saatnud teo, mis meie ühiskonna normidega kokku ei käi. Ta on ka selle eest vabandanud ja läbinud lepitusmenetluse ning selle küsimuse üle, kas eksinud inimene tuleb aktiivsest ühiskondlikust elust alatiseks välja lülitada, võibki ilmselt arutlema jääda lõplikule kokkuleppele jõudmata. Oleme selle üle ka kantseleis põhjalikult arutlenud ning usume, et ka raskele eksimusele võib järgneda uus algus, kui seda tunnistada ja sellest õppida. Ka see on osa inimlikkusest," selgitas Riisalo.

Kirjale alla kirjutanud kunstikriitik Rebeka Põldsam ütles "Terevisioonis", et teda ei veena presidendi kantselei direktori Tiit Riisalo põhjendus, et ettepanek Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidulik kontsert lavastada tehti teatrile NO99, mitte Tiit Ojasoole isiklikult.

"Eesti president Kersti Kaljulaid on toonud oma esinemistes välja nii perevägivalla teema kui ka väljendusvabaduse. Nüüd otsustati, et NO99 lavastab ühe kõige pidulikuma EV100 etenduse. See on ju suur au kui keegi saab seda teha. Mul ja paljudel kirjale alla kirjutanutel on tunne, et ei mõisteta, mida sümboolselt tähendab Tiit Ojasoo juhtum. Jah, Ojasoo juhtumist on kõigil justkui "kopp" ees, aga Ojasoo sümboliseerib seda lähisuhtevägivalda, mida paljud mehed, aga ka naised on tarvitanud. Ta meenutab valusalt neid tundeid, mis seostuvad vägivaldsete juhtumitega. Meenutan, et ka NO99 teater ise võttis omal ajal Ojasood kaitsva hoiaku. Ja kui nüüd riiklikul tasandil osutatakse talle seda au, siis muudab see paljude inimeste valu uuesti akuutseks."

ERR andis sõna ka teatrile, ent Teater NO99 toimuvat ei kommenteerinud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: