Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ojasoo 104 allkirjaga kirjast: poole võidusõidu pealt hobuseid ei vahetata

Eesti vabariigi aastapäeva piduliku vastuvõtu kontsertlavastuse korraldajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo kergitasid saladuseloori suurelt etenduselt ning rääkisid, kuidas 104 kiri presidendile nende tööd mõjutas. Mõlemad kinnitasid, et ei mõelnud kordagi loobumisest.

President Kersti Kaljulaid sai jaanuaris 104 allkirjaga avaliku kirja, milles tauniti 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV 100 aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse, vahendas ETV saade "Ringvaade".

"Tegelikult me teeme seda koos, sellepärast me istume siin koos ja meie seljataga seisab meie väike, aga ülitubli kollektiiv. Ma tahaks öelda, et selge on see, et see kindlasti ei teinud tööd lihtsamaks, aga meil on olnud nii kiire ja on olnud nii palju logistilisi, tehnilisi ja kunstilisi väljakutseid, et see töö, mida me alustasime juba pikalt-pikalt enne 104 kirja tulekut, ja see järjest kahanev ajavahemik suure peoõhtuga on aidanud püsida ülesannete kõrgusel," kommenteeris Semper.

Semper rõhutas, et Tiit Ojasoo pole seda kontserdikava kunagi üksi
lavastama pidanud ning kirjast hoolimata ei mõelnud kumbki lavastaja projektist taandumisele. "Kui me oleksime öelnud, et me seda ei tee, sel hetkel oleks see olnud peo mõttes kõige suurem kuritegu," rõhutas
Ojasoo.

Ojasoo selgitas, et pidu valmistatakse ette väga pikalt väga paljude
inimestega. "Poole võidusõidu pealt hobuseid ei vahetata," ütles Ojasoo.
"See on provokatsioon üldse niimoodi hakata mõtlema, see ei oleks kindlasti
olnud võimalik," lisas Semper.

Tavapärasest rõõmsam

Seekordne kontsert toob peokülalisteni ja televaatajateni muusikalise rännaku. Semperi sõnul tuleks kontserti vaadata avatud südamega. "Ei ole mõtet ennast ette valmistada millekski, mida ma peaksin sulle varem seletama, sest muidu poleks mõtet üldse sinna teleka ette istuda. Midagi peab olema, mida sa näed sel õhtul ja mis on see kõrghetk, mille nimel me kõik oleme palju tööd teinud. Olge avatud südametega, uskuge sellesse, et me oleme oma tegemistes pingutanud nii palju kui vähegi võimalik," ütles ta.

Mõned päevad enne kontserti olid lavastajad rahul, et enamik tööst on tehtud, jäänud on vaid väikesed lihvimised.

Semper lisas, et tegemist ei ole klassikalise kontserdikavaga. "Kunstiline osa on hoopis-hoopis teistmoodi kui kunagi varem, see ei ole klassikaline kontserdikava. See on muusikaline rännak, sest meile tundus, et kui me juba lähme Lõuna-Eestisse, oleks oluline kaardistada maastikku ka väljaspool uhket ERM-i hoonet ja tuua sinna kokku momente, kuidas Eesti inimene sellel õhtul pidutseb. Me oleme nii ERM-i sees kui ka väljas ja kasutame selleks kaasaegseid tehnoloogilisi vahendeid," selgitas Semper.

Ta lisas, et klassikalise kontserdisaali puudumine esitas põnevaid väljakutseid, kuid idee tundus igati intrigeeriv. "On harukordne võimalus teha üritust
ebatavalistes tingimustes. Alati on see toimunud enam-vähem kindlas
kontserdisaali moodi saalis. Seekord mõte, mis esitati presidendi kantselei
poolt, et minna ERM-i, teha seda uues, uhkes ja suurejoonelises
muuseumihoones, tõi loomulikult endaga kaasa palju uusi ja huvitavaid
väljakutseid," lausus Semper.

Ojasoo lisas, et kontserdikava on varasematega võrreldes täiesti
teistsugune, sest tõe huvides põimitakse loo sisse ka kibedat valu, kuid kava saab olema pigem väga rõõmus. "Õnneks meil oli piisavalt palju aega ja läbisime selle perioodi, kus me mõtlesime välja kohutavalt nukra ja õudse kontserdikava.
Siis me rahunesime ja mõtlesime uuesti. Praegu ma arvan, et nii palju
rõõmsaid ja naervaid inimesi kõikide ETV vaatajate näol, nagu sel õhtul saab olema, pole ammu nähtud," Ojasoo.

Ta lisas, et kontserdi korraldamine on olnud igas mõttes väljakutse.
"Kuidas teha nii, et ajalugu, mis muuseumisse talletatud on, uus hoone,
meie tulevik ja lapsed oleksid kõik ühte õhtusse kokku võetud. Praegu
tundub, et on üsna lootusrikas," lausus ta.

Kontserdil on muusikaliselt kaasatud nii Jaan-Eik Tulve, Erkki-Sven Tüür, Sven Grünberg ja mitmed teised.

Pidulik aastapäeva kontsert pealkirjaga "Rännak läbi Eestimaa" jõuab 24. veebruaril ETV eetrisse kell 18.55.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: