Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti kunsti klassikat eksponeeritakse Pariisis Orsay muuseumis

Kristjan Raud,
Kristjan Raud, "Puhkus rännakul (Egiptuse teel. Rist. Risti all). 1905 Tempera, lõuend (osa maalist). Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

9. aprillil avatakse Pariisis Orsay muuseumis näitus „Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ (Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes). Näitusel on väljas Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlik kunst alates 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näitusega tähistatakse Pariisis Balti riikide iseseisvuse 100. juubelit. Näituse patroonid on Prantsusmaa, Eesti, Läti ja Leedu president, kes täna näituse ka pidulikult avavad. Eestist osalevad avamisel ka kultuuriminister Indrek Saar, kantsler Paavo Nõgene ja Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme.

Rahvusvaheline näitus sünnib koostöös nelja Baltikumi muuseumiga: Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumiga. Näituse peakuraator on prantsuse sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti. Pariisi jõuab kokku 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt, Eestist Konrad Mägi, Kristjan Raud, Nikolai Triik jt. Pariisi järel näeb näitust sügisel Kumu kunstimuuseumis ning seejärel lähiaastatel ka Lätis ja Leedus. Näitusega Pariisis kaasneb mahukas prantsuskeelne illustreeritud kataloog ja valmib Baltimaade kultuuri tutvustav telefilm Arte kanalilt.

„Eesti, Läti ja Leedu ühine näitus Euroopa ühes nimekamas Orsay muuseumis on kauaoodatud ja märgiline suursündmus. On hea meel, et Balti riikide üha tugevnev koostöö kultuurivallas kannab juubeliaastal eriliselt head vilja. Ühiselt välja minnes pälvime rahvusvahelisel areenil suuremat kõlapinda ja leiame paremaid võimalusi enese lähemaks tutvustamiseks Euroopas ja kaugemalgi,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Kuraator Rodolphe Rapetti rõhutas Euroopa sümbolismi ja selle kaasa toodud eneseteadvuse lahutamatut seost Balti riikide iseseisvumisega pärast Esimest maailmasõda. Näitus demonstreerib erinevate välismõjude ja kohaliku kultuurivälja vahelist dünaamilist mängu, millest on alguse saanud kunstnike isiklik loominguline keel. Rapetti sõnul on Baltimaade kunstnikud argikultuuri-, folkloori- ja maastikuelemente kasutades suutnud luua täiesti unikaalse kunstinähtuse. Näituse kolm põhiteemat – „Müüdid ja legendid“, „Hing“ ja „Maastik“ – väljendavad kunstnike vaimustust romantiliste jutustuste, inimese individuaalse sisemaailma ja loodusmüstika üle.

Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme selgitab: „Me ei ole oma kunstiklassikat kuigi tihti saanud suurel rahvusvahelisel areenil tutvustada, meid lihtsalt polnud Euroopa riikide hulgas, kui suured 20. sajandi kunstiajalood pärast Teist maailmasõda kokku kirjutati. Nüüd on nii see tagasitulemise aeg kui ka võimalus olemas. Olen kindel, et meie kunstnike looming on võimeline pakkuma uut ja huvipakkuvat vaatenurka Euroopa modernismi klassikasse.“

Esmaspäeval, 9. aprillil kell 14.30 toimub näituse pressiesitlus Orsay muuseumis. Seejärel kell 15.30 avavad näituse kõrgetasemelise tseremooniaga Prantsuse president Emmanuel Macron, Eesti president Kersti Kaljulaid, Läti president Raimonds Vējonis ja Leedu president Dalia Grybauskaitė koos kõigi nelja riigi kultuuriministritega. Kell 17.00 teevad presidendid pressile Orsay muuseumis ühisavalduse. Avamisel viibivad ka Baltimaade kunstimuuseumite juhid ja kuraatorid.

Teisipäeval, 10. aprillil algusega kell 18.30 toimub Orsay muuseumis näituse Balti partnermuuseumide direktorite ümarlaud. Huvilistele tutvustatakse muuseume praegusel ajal, samuti arenguid alates asutamisest, nõukogude perioodil ja pärast taasiseseisvumist.

Neljapäeval, 3. mail korraldab Orsay muuseum Balti sümbolismile pühendatud seminaripäeva, kus Eestist esinevad Jaak Kangilaski, Linda Kaljundi ja Tiit Hennoste. Kevade jooksul toimub Orsay muuseumis veel arvukalt muid Balti riikide kultuuri tutvustavaid üritusi.

Näitus „Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ on Orsay muuseumis Pariisis avatud 10. aprill – 15. juuli 2018 ja Kumu kunstimuuseumis 12. oktoober 2018 – 3. veebruar 2019.

Valiku näitusel esindatud eesti kunstnike tõid ja näituse tunnusvisuaali saab näha siit.

Näitus toimub osana Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustuste rahvusvahelisest programmist, mille jooksul toimub juubeliaastal rohkem kui 100 üritust üle kogu maailma. Eesti Kunstimuuseumi rahvusvahelise suuna programm alustas eelmisel aastal Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega, mille raames jõudis Eesti Kunstimuuseumi ja välisprogrammi koostöös Brüsseli kunstikeskusesse Bozar Eesti kaasaegse kunsti näitus „Ekraani arheoloogia. Eesti näide“ ja Rooma muuseumisse Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea Konrad Mägi suurnäitus. Käesoleva aasta jaanuaris avati Washingtonis koostöönäitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik renessansiajastu Euroopa õukondades“ koostöös sealse Rahvusgaleriiga. Nii Konrad Mägi kui Michel Sittowi näitusi näeb 2018. aasta teisel poolel Kumu kunstimuuseumis. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: