Juhan Jaiki 120. sünniaastapäeva puhul jõudsid kaante vahele tema seni ilmumata lood

Võrumaal tähistati kirjanik Juhan Jaiki 120. sünniaastapäeva, kus muuhulgas esitleti ka raamatukaante vahele jõudnud Jaiki seni ilmumata lugusid.

Maagilise realismi rajajana Eesti kirjanduses on Juhan Jaigi tähtsust noortekirjanikuna võrreldud Oskar Lutsuga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Nõukogude ajal olid tema teosed keelatud ning Jaik sai eestlastele taas tuttavaks alles 1980. aastatel.

Juhan Jaiki seni ilmumata lugude kogumiku "Tundmata palu" koondas kokku kirjandusteadlane ja muusik Lauri Sommer, kes peab Jaiki oma sõbraks. "Pärast selle raamatu koostamist leidsin mõned jutud veel arhiivist üles," ütles ta ja tõi välja, et keegi täpselt ei tea, kui palju ta on neid teinud. "Nagu romantikutel ikka, oli tal tohutult kerge sulg."

Sommeri sõnul põhinevad Jaiki jutustused paljuski folklooril. Nii on tänu Jaikile lugejad tuttavaks saanud ülivõimsa abilise kaarnakiviga, aga ka kõikvõimalike naksikeste, tontide ja teiste põrgulike olenditega, kellest inimesel tuli oma kavalust kasutades jagu saada. "Teda hinnati sama palju kui Jüri Parijõge või Oskar Lutsu," tõdes kirjandusteadlane.

Tütar Ilo Jaik-Riedberg sõnul oli Juhan Jaik isana väga tore mees. "Ta oli alati meiega koos, jutustas toredaid jutte, mängis, laulis, tantsis ja naeris kogu aeg," mainis ta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: