Keelesäuts. Sõnad lauses õigesse paika!

Foto: Priit Mürk/ERR

Lause ei ole suvaline sõnade kogum ja lauset moodustades ei aita, kui ütleja või kirjutaja selle ise õigeks mõtleb. See tuleb ka nii kirja panna või välja öelda, et adressaat täpselt samamoodi aru saaks.

Ehk siis: soovitud mõte tuleb õigesti vormistada. Kui aga pakutakse lauset, kus öeldakse, et anti erakondadele aega järgmise teisipäevani toimiva valitsuse moodustamiseks, siis tekib küsimus, miks seda valitsust ainult järgmise teisipäevani vaja on? Selge oleks asi siis, kui "järgmise teisipäevani" ja "aega" kohad vahetaksid. Lause kõlaks siis nii: "Anti erakondadele järgmise teisipäevani aega moodustada toimiv valitsus."

Samasugune mõttesegadus tekib lauses, millega tutvustati üht intervjuud. "Intervjuu on andnud Eduard Käbin, kes on Johannes Käbini poeg, kes juhtis nõukogude Eestit 28 aastat". EKP I sekretär oli ikka Johannes Käbin, mitte ta poeg, nagu sest lausest välja tuleb. Nii et sõnad lauses õigesse paika! Aitab ka, kui ühe pika lause asemel kaks lühemat teha.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: