Haapsalus avati Ilon Wiklandi juubelinäitus

{{1593264120000 | amCalendar}}

Laupäeval avati Haapsalus Iloni Imedemaal illustraator Ilon Wiklandi 90. sünnipäeva juubelinäitus "Lapsepõlvekodu Iloni piltidel".

Näitus tutvustab Wiklandi loomingut lapsepõlvekodu temaatika kaudu ja on jagatud neljaks teemaplokiks – kodukoht, kodu, oma tuba ning sõbrad ja mäng. Kolmesaja pildi seast võib leida joonistusi nii Wiklandi elulugu käsitlevatest raamatutest, tuntud lastekirjandusest kui ka raamatutest, mida eesti keelde tõlgitud ei olegi.

"Iloni piltidel on see lapsepõlve kodu minu jaoks kuidagi eriline. Sealt õhkub soojust, turvalisust, sealt õhkub lusti ja lõbu – need pildid on õdusad ja omased. Kõik need detailirohked pilla-palla lastetoad. Nendes elatakse ja nendes kodudes on elu," rääkis näituse tekstide autor Krista Kumberg "Vikerhommikus".

Ta lisas, et piltidelt on tunda ka Wiklandi igatsust oma Haapsalus asunud lapsepõlvekodu järele, kust ta juba 14-aastaselt lahkuma pidi. "Nendes piltides on ka kindlustunnet, mille vanaema ja vanaisa kodu talle teele kaasa andis," ütles Kumberg.

See, milles Ilon on eriti meisterlik, on emotsioonide tabamine. Iga väike detail ja näoilmed - see on kõik tal hästi meisterlikult ja ta annab edasi seda vahetut meeleolu ja kõigil kindlasti meenub sellega ka oma lapsepõlv," rääkis näituse kujundaja Tea Tammelaan "Aktuaalsele kaamerale".

Muuseumi juhataja Anne Suislep ütles, et näituse välja mõtlemisel tehti koostööd ka Wiklandi tütardega, kes paraku aga koroonaviiruse leviku tõttu näituse avamisele ei jõudnud. Ta lisas, et tavapärasel ajal külastajab muuseumit lisaks eestlastele ka väga palju soomlasi, rootslasi ja sakslasi.

Äsja avatud näitusel saab näha ka ainulaadseid värvipilte Karlssonist.

Näituse raames on avatud ka väljapanek Arvo Tarmula ja Mihhail Naumovi mustvalgetest fotodest, millel on jäädvustatud Ilon Wiklandi külaskäik Haapsallu. Näitus "Lapsepõlevekodu Iloni piltidel" jääb avatuks 2021. aasta sügiseni.

 

Toimetaja: Victoria Maripuu, Juhan Hepner, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: