Seitse Eesti arhitektuuriobjekti on nomineeritud Miesi auhinnale

Kõrgepingeliini disainmast „Soorebane“.
Kõrgepingeliini disainmast „Soorebane“. Autor/allikas: Lauri Nagel

Euroopa kaasaegse arhitektuuri auhind EU Mies Award avalikustas tänavused nominendid, kelle hulka on pääsenud seitse arhitektuuriteost Eestist. Sõltumatud Euroopa arhitektuurieksperdid, rahvuslikud erialaliidud ja auhinna nõuandev komitee esitasid auhinnale kokku 449 tööd 41 riigist.

20. sajandi moodsa arhitektuuri suurkuju Ludwig Mies van der Rohe järgi nime saanud Euroopa Liidu Miesi auhinda EU Mies Award annab Miesi fond Barcelonas välja iga kahe aasta tagant parimale Euroopa arhitektuuriteosele.

Eestist on auhinnale esitatud sel aastal seitse objekti: galerii Fotografiska (Salto arhitektid), Haapsalu linnus (KAOS arhitektid), Suure-Jaani tervisekoda (Arhitekt Must ja Kuup Disain), Maidla loodusvilla (b210 arhitektuuribüroo), Võru keskväljak (Stuudio Tallinn), kõrgepingeliini disainmast Soorebane (Arhitektuuripraksis PART) ja Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse ja Tartu Ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone (3+1 arhitektid).

Eesti arhitektuurimuuseumi direktori, Miesi auhinna nõuandvasse komiteesse kuuluva arhitektuuriteadlase Triin Ojari sõnul on tänavused Eesti nominendid kõik väga erinevas skaalas.

"Näiteks Sisekaitseakadeemia Narva õppehoone trump on kindlasti tugev sotsiaalne aspekt ning eesrindlik puidukasutus, kõrgepingemast Soorebane jällegi laiendab arhitektuuri piire triviaalsele taristuobjektile," selgitas Ojari.

Ojari sõnul on viimastel kordadel preemiad läinud üllatuslikult mitte kallitele kultuuriobjektidele, vaid sotsiaalse suunitlusega hoonetele, täpsemalt suurte kortermajade väga läbimõeldud renoveerimisprojektidele Amsterdamis ja Pariisis.

"Preemia andmine äärelinna sotsiaalmajale on oluline sõnum väärtuste muutumisest nii arhitektidele, tellijatele kui kogu Euroopa arhitektuuriavalikkusele," lisas Ojari.

Eestist on aastate jooksul lõppvalikusse pääsenud näiteks Rotermanni kvartali Laudsepa töökoda (KOKO arhitektid) ja Arvo Pärdi keskus Laulasmaal (Nieto Sobejano Arquitectos).

Lisaks 60 000 euro suurusele peapreemiale annab fond välja ka noore arhitekti eripreemia, nii lõppvalikusse pääsenud töid kui ka preemiasaajaid tutvustatakse näitustel, avalikel üritustel ja trükistes. Tänavu kandideerib auhinnale 449 hoonet ning seoses ülemaailmse pandeemiaga on fond auhinna välja kuulutamise lükanud 2022. aasta kevadesse.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: