Kumu uus püsinäitus | Tõnis Saadoja Paul Raua loomingust

Alates 17. veebruarist on Kumus avatud uus püsinäitus "Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945". Näituse ühes projektiruumis on avatud väljapanek "Virtuaalgiid. 20 kommentaari", millest valiku videosid avaldame ka ERR-i kultuuriportaalis. Sel korral saab sõna kunstnik Tõnis Saadoja.

Baltisaksa kunstis oli kõige tähtsam žanr portree. 18. ja 19. sajandil tähendas kunstikogu mõisahäärberis esmajoones perekonnaportreede galeriid. Portreedel on kultuurimällu jäädvustatud kohalik saksakeelne kõrgkiht ja valitsejad: Vene tsaarid ja keisrikoja tähtsad ametnikud, sõjaväelased, parunid ja literaadid, biidermeieriajastu tütarlapsed ja tanudes balti Tante'd, portreed interjööris ja maastikul perekonnad, lapsed ja koerad.

Mõisate pildigaleriid ja baltisaksa kultuurile iseloomulik nostalgia on andnud inspiratsiooni Neeme Külma ja Tõnis Saadoja ruumiinstallatsiooniks "Puri", mis koondab 55 baltisaksa portreemaali hiiglaslikule seinapurjele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: