Video | Raamatu "Paks Margareeta – suurtükitornist muuseumiks" esitlus

Paks Margareeta
Paks Margareeta Autor/allikas: Kaupo Kalda

27. aprillil täitub 40 aastat sellest, kui 1981. aastal avati esmakordselt meremuuseumi püsiekspositsioon Paksu Margareeta suurtükitornis. Sel puhul esitleti uut raamatut "Paks Margareeta – suurtükitornist muuseumiks", mida sai näha otseülekandes ka ERR-i kultuuriportaalis.

"Paksu Margareeta kõrvalhoone sai Eesti Meremuuseumi koduks juba 1965. aastal, kuid sealne ekspositsioon oli üsna kokkusurutud ja väikesemahuline ning kohe oli selge, et tuleb renoveerida ja kasutusele võtta ka tühjana seisev võimas torn," rääkis Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen. "Kõik ei läinud aga nii kähku kui loodeti ja lõplikuks tõukejõuks sai alles ROKi 1974. aasta otsus pidada 1980. aasta olümpiamängud Moskvas. Ehitustööd aga venisid ning Olümpiamängude ajaks oli võimalik välja panna vaid ajutine näitus. Lõplikult avati muuseum suurtükitornis 1981. aasta 27. aprillil".

Pärast muuseumi renoveerimist aastail 2018-2019 on ilmunud kaks väljaannet, mis käsitlevad Paksu Margareeta lugu ning Eesti Meremuuseumi lugu selle sees. Esitletav eesti- ja ingliskeelse paralleeltekstiga trükis "Paks Margareeta - suurtükitornist meremuuseumiks" on meremuuseumi raamatusarja viies väljaanne ning põhineb muuseumi taasavamiseks ilmunud kõvakaanelisel eestikeelsel raamatul "Paks Margareeta. Värav linna ja sadama vahel". Teose autoriteks on Urmas Dresen, Feliks Gornischeff, Villu Kadakas, Mihkel Karu, Priit Lätti, Ando Pajus, Monika Reppo, Teele Saar ja Katrin Savomägi.

Raamatuesitlusel osalesid vestlusringis Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen, 1980. aastal ajutise purjespordinäituse koostanud muuseumi raamatukogu kuraator-kirjeldaja Helju Zahharov, esimese püsiekspositsiooni kalanduse väljapaneku kuraator Katrin Savomägi ning muuseumi publikatsioonide projektijuht Eva-Maria Maiste. Esitlust modereeris Vallo Kelmsaar.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: